Kung fu teknikleri nelerdir ?

Bu stillerde amaç, sarhoş bir insana bürünerek onun acizliğinden yararlanmak isteyen düşmanına kurnazca saldırdığı bir tekniktir....

 

Konfiçyüs ile arkadaşı Lao-Che düşünceleri ile meydana gelmiştir. Asıl adı wu-shu olan rahiplerin tapınaklarını korumak için geliştirdikleri ve son günlerde de eğitimi verilen bir dövüş sanat biçimidir kung-fu. Dünya bu sanatı ünlü aktör Bruce Lee ile tanımıştır. Ama ilk Kung-Fu ustası Yip-MAN'dır. Kung-Fu ustası olan bir kişinin ölümcül darbeleri an meselesidir. Kelime anlamı beceri ve merhamet anlamına gelir. Uzun yol, güç, merhamet, sevgi, huzur anlamlarınıda içermektedir.

Sarhoş ve Çapulcu stilleri

Bu stillerde amaç, sarhoş bir insana bürünerek onun acizliğinden yararlanmak isteyen düşmanına kurnazca saldırdığı bir tekniktir.

Bıçak ve diğer alet stilleri

Bu stillerde mınçıka kullanımı ve seri kılıç ve bıçak kullanımı öğretilmektedir. Sıradan bir kılıç yahut mıncıka kullanımı dışındadır. Bu eğitimler çok hızlı ve darbesi düşmanı saniyede yerle bir edebilir.

Tek hamle tekniği

Bu stilde üst düzey erişimine gelmiş öğrencileri için geçerledir. Uzun zaman sonra elde edinilen bir tekniktir. Rakibini tek bir hamle ile felç bırakır yahut ölümü ile sonuçlandırabilir.

Kung-Fu bu kadar tehlikeli bir dövüş sanatı olmasına karşın bir Kung-Fu ustası asla gerçek hayatta uygulamamasını sıradan bir kavgada bu teknikleri kullanmaması gerektiğini öğrencisine aşılamaktadır. Kung-Fu temelinde, dövüşten önce en ehemmiyetli özelliği saygı sabır ve merhamet yatmaktadır. Bu özelliği görmediği insanlara Shaolin Rahipleri Kung - Fu tekniklerini anlatmazlar ve saklarlardı.

 

​Kısa vuruş tekniği

Bu tekniğin gözünüzde canlanması için örnekle açıklamakta yarar var Kill Bill filminde bir sahnesinde tabut içerisinden çıkmak için yapılmış olan tekniktir. Ruh ve gücün birleşmesi ile yapılan vuruş stilidir.

Gerçek Kung-Fu sanatını bilen ustalar çok azdır. Sebebi Shaolin rahiplerinin bu sanatı gizli tutmak istemeleridir. Hak ettikleri insanlara öğretirlerdi .Son yıllarda sergilenen Kung-Fu bütünüyle gösteri üstüne kurulmuştur. Gerçek sanatı yansıtmamaktadır. Kung-Fu dövüş sanatı olmasının peşi sıra Çin'de bazı hastalara sağlıklarına kavuşmaları ve zinde olmaları için önerilen bir sanattır. Çünkü temeli doğru nefes almaya dayanır. Son yıllarda bu akciğer hastalarına önerilmektedir. Kung-Fu teknikleri 550 ana karakterden oluşur. Bazı teknikler şu şekildedir.

Hayvan teknikleri

Aslan, Kaplan, Yılan, Kuğu gibi stillerdir.Shaolin rahipleri hayvanları gözlemleyerek insan gücü ile hayvan hareketlerini birleştirerek yaptıkları çok tehlikeli stillerden biridir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Vals nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?