Pencere nasıl takılır?

Tamirat yapılabilmesi için eski pencere yerinden duvarlara asgari tahribatı verecek biçimde özenle çıkarılır. Çıkarma sırasında levye...

 

Pencere takılırken dikkatli olunması gerekli olan hususların en başında doğru ölçü almak en ehemmiyetli detaydır. Doğru alınan bir ölçü işin yarısı demektir. Pencere montajı yapmak iki halde karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan birincisi eski ahşap pencerelerin sökülüp yerine yenilerinin montajı diğeri ise en direkt boş bir pencereye montaj yapmaktır.

1.Tamirat şeklinde pencere takma (L kasa )

Tamirat yapılabilmesi için eski pencere yerinden duvarlara asgari tahribatı verecek biçimde özenle çıkarılır. Çıkarma sırasında levye, hızar, testere gibi yardım eden eşyalar kullanılmaktadır. Çıkarılan pencerenin yan ve üst duvarları daha sağlam olması için inşaat ustası tarafından sıvanır. Alt kısma ise mermer (denizlik) yerleştirilir. Tamirat işleri bitince pencere takma işlemine geçilir. Pencere tahliye delikleri (yağmur suyunun dışarıya akması için) aşağı gelecek biçimde yerleştirilir. Yanlardan eşit boşluk kalması için pencere ortalanır. Ortalandıktan sonra montaj işlemine paşlanır. Hilti vasıtasıyla montaj delikleri açılır ve matkap kullanılarak o deliklere dübeller sıkılır. 30 cm'ye bir dübel biçiminde olan montaj işlemi sağlamdır. Takılma işlemi bitince yanlarda kalan boşluklara silikon çekilir ve silikon kuruyana kadar pencere acılıp kapatılmaz ki silikon sağlam olsun. Silikon kuruduktan sonra cam takma işlemi yapılmaktadır.

 

2. Direkt olarak pencere takma (orta kayıt)

Orta kayıt adı verilen geçmeli pencereler ise L kasa adı verilen pencerelere bir nebze daha kolay takılır. Orta kayıt pencerelerin takılması için montaj yapılacak boş pencereye daha önce demir ustaları tarafından kör kasa diye tabir edilen metal çerçeve yerleştirilir. Daha sonrasında montaj esnasında pencere yerine yerleştirilirken orta kayıtın dışarda kalan kısmı (T şeklindedir) demire yapışması için montaj elemanları tarafından içeriye doğru çekilir. Bu yapışmanın gerçekleşmesi dahilinde montaj işlemine geçilir ve montajlama işlemi yapılmaktadır. Orta kayıt pencerelerin montajında hilti kullanmaya gerek yoktur. Matkap yeterlidir. Montajdan sonra yukarıda bahsettiğimiz gibi silikon işlemi yapılmaktadır ve kurumaya bırakılır. Sonrasındaysa cam takılır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Sineklik nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?