Lens nasıl takılır?

Lensin kullanılmadığı zamanlar çok önemlidir. Muhakkak kendi kutusunda saklanmalıdır. Bu kutulardaki solüsyonların her gün değiştiril...

 

Lens kullanımı yeni başlamış veyahut başlayacak olan kimseler için zor görünebilir lakin hem kolay aynı zamanda hayli güvenilir bir yoldur. Gözlük kullanmayı sevmeyen şahısların ve göz rengini değiştirmek isteyen kimselerin da en iyi kurtarıcısı olmakla birlikte kullanımında uyulması gerekli olan belli noktalar vardır. 

Lens Nasıl Muhafaza Edilir?

Lensin kullanılmadığı zamanlar çok önemlidir. Muhakkak kendi kutusunda saklanmalıdır. Bu kutulardaki solüsyonların her gün değiştirilmesi gerekir. Aksi halde solüsyonda mikrop oluşumu görülebilmektedir. Solüsyonun gayesi lenslerin sterilizasyonunu sağlamaktır. Eğer lens çıkartılırken katlanırsa buna bir daha kullanılana kadar müdahale etmeye gerek yoktur. Bilhassa bu solüsyonlar lensin doğru biçimi almasını sağlamaktadır. Benzer zamanda lensler gece yatarken çıkarılmalıdır çünkü lens takmak korneayı yorar ve bu hal türlü problemlere yol açabilir.

Lens Nasıl Takılır?

Lens kullanımında en ehemmiyetli nokta hijyendir. Buna önem gösterilmediğinde türlü problemlerle karşılaşılabilir. Lensi takarken ellerin sabunlu su ile yıkanmış ve kurulanmış olması gerekiyor. Ardından solüsyondaki lensin parmak ucuyla alınıp eğer katlanmış durumdaysa avcun içine alınıp düzeltilmesi gerekiyor. Devamında lens tekrar parmak ucuna alınır. Lensli elle göz kapağının alt tarafı tutulur boştaki elle de üst taraf tutulup göz hafifçe açılır. Buradaki önemli nokta lens korneaya değdiği anda gözü kapatmamaktır çünkü lensin göze vakumlanması ve göze yapışması gerekmektedir. Bunu yapmak için de kısa bir zaman gözü açık tutmak yeterli olur. 

 

Lens Nasıl Çıkartılır?

Lensi çıkarmak takmaya göre daha kolaydır. Lensi takarken olduğu gibi ellerin yine sabunlu su ile tam olarak yıkanıp sonra da kurulanmış olması gerekmektedir. Buradaki önemli nokta ise tırnakları mutlaka kullanmamaktır. Çünkü tırnaklar lense kolaylıkla zarar verebilir ayrıca gözünüzdeyken yırtılmasına bile neden olabilmektedir. Bu sebeple parmak ucu kullanılmaktadır. Lensin çıkartılacağı el ile alt göz kapağı tutulup diğer el ile de üst göz kapağı tutulur. Sonra baş ve işaret parmakları vasıtasıyla lens yavaşça cimcik atar pozisyonunda alınır. Bu halde sert davranmamak çok önemlidir çünkü kornea hassastır. Bu hareketi başarılı olana kadar denemek gerekmektedir. Lens çıkarıldıktan sonra içine yeni solüsyon konulmuş ve temiz olan lens kutusuna lensler ayrı olarak yerleştirilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Yanığa ne iyi gelir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?