Kızamık nasıl tedavi edilir?

Kızmığın kuluçka süresi 10- 14 gün arasındadır. İlk belirtiler, yüksek ateş, öksürük ve burun akıntısı ve gözlerde kızarma halinde me...

 

Bulaşıcı bir hastalık olan kızamığa ‘’meales virüsü’’ neden oluyor. Yüksek ateş, öksürük, burun akıntısı ve döküntüler halinde meydana gelen hastalıktan aşılanarak korunmak mümkün.

Belirtileri Nelerdir?

Kızmığın kuluçka süresi 10- 14 gün arasındadır. İlk belirtiler, yüksek ateş, öksürük ve burun akıntısı ve gözlerde kızarma halinde meydana gelir. Bu belirtileri takiben 2 -3 gün sonra, ağızda beyaz noktalar oluşur. İki günden sonra cilt yüzeyinde kırmızı renkli döküntüler görülmektedir. Yüzden başlamak suretiyle kollara ve kollar ve bacaklar dışında vücudumuzun hepsine yayılır. Takriben 1 hafta sonuç kısmında döküntüler sonlanmaya başlar.

Kızamık hastalığı, deri üstündeki döküntüler ortaya çıkmadan bir hafta önce ve bir hafta sonra çok bulaşıcıdır. Hapşırma, öksürme, nesnelerle temas veyahut direkt temas yoluyla kolaylıkla yayılabilir. Meales virüsü, kimselerin boğazındaki mukoza tabakasına yerleşir. Hapşırma ve öksürme yoluyla havaya karışan virüsler havada ve yüzeylerde 2 saatten daha uzun sürelerde yaşayabilirler.

Kızamık Tedavisi

Bir defa kızamık geçirmiş biri hastalığa karşı bağışıklık kazandığından virüsten tekrar etkilenmez. Lakin kızamık aşısı olmamış ve kızamık geçirmemiş biri çocuk veyahut erişkin fark etmeksizin hastalanabilir. Aşılı olmayan kimseler için virüsle temastan sonra 3 gün içinde aşılanmaları, enfeksiyondan korunmaya yardım edebilir.

 

Kızamık aşısı, zayıflatılmış canlı meales virüslerinden oluşan bir aşıdır. Aşıdan sonra, virüsler vücutta çok hafif enfeksiyona neden olur. Bağışıklık sistemi bu virüsle savaşacak antikorları geliştirir. Virüsle tekrar temas edildiği zaman, bu antikorlar devreye girer ve virüsü etkisiz hale getirir. Kimselerin %95’i tek doz kızamık aşısı ile kalıcı olarak virüse bağışıklık geliştirir. %5’lik kısımda ise ikinci bir doz yapılarak bağışıklık kazanmaları sağlanmaktadır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Diş taşı tedavisi nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?