Babet nasıl temizlenir?

Babetiniz sahip olduğu dokunun özelliğine göre bakıma ihtiyaç duyar. Eğer babetiniz deriyse günlük temizliğini yaparken nemli bezle s...

 

Kullandığınız her eşyanın ömrünü uzatmanın yanında daha yeni halde kalmasını sağlamak için temizlik ve bakımının düzenli ve doğru olarak yapılmış olması hayli önemlidir. Ayakkabılar, en kötü koşullarda kullanılan ürün olması hasebiyle azami bakıma ihtiyacı olan eşyalardandır.

Babet nasıl temizlenir?

Babetiniz sahip olduğu dokunun özelliğine göre bakıma ihtiyaç duyar. Eğer babetiniz deriyse günlük temizliğini yaparken nemli bezle silebilirsiniz. Bu biçimde tozunu aldığınız babetinizi daha sonrasında özel ayakkabı silecekleri kullanarak bakımını yapabilirsiniz. Babeti kutusunda saklamak, onun ömrünü uzatacaktır. Ama kutusuna koymadan önce kuru ve gölge yerde birkaç saat havalandırırsanız temiz bırakacağınız için bir dahaki giyeceğinizde babetinizi çok temiz bulursunuz.

Babaetler düz taban ayakkabı çeşitlerinden biridir. Ve açık formu sebebi ile daha fazla ilkbahar ve haziran ve temmuz ve ağustos aylarında giyilen açık bir ayakkabıdır. Bu nedenden dolayı de sıcak havalarda dahaçok tercih edilir. Sıcak havalarda giyilen babetlerin ekstra bir bakıma ihtiyacı vardır.

Babetiniz süet veya nubuk özellikliyse kesinlikle süet silgisiyle temzilemelisiniz. Fakat bundan önce babetinizin kuru olmasına özenli olun. Eğer babetiniz ıslaksa kendi durumunda kurumasına izin verin. Bir aletle (mesela saç kurutma makine gibi) kurutmaya çalışmayın veyahut direkt güneşe koymayın. Kuruduktan sonra süet silgileri kullanılarak temizleyebilirsiniz.

 

Renkli bir babetiniz var ise mesela açık ve koyu renkler birarada kullanılmış bir parçaysa iki değişik bez veyahut temizleme süngeri kullanmalısınız. Tersi durumunda babetteki zıt renkler birbirini boyayabilir.

Babetiniz bez bir babetse o zaman yıkama talimatlarını inceleyin ve yıkamaya uygunsa onları bir bez torbanın içine koyarak çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Kuruması safhasında ise en direkt güneş ışığında bırakmayın ki bazı bölümlerinde sararmalar oluşmasın. Gölgede kurutmak en sağlıklısıdır. Eğer bez babetler makinede veyahut elde yıkama özeliğine sahip değilse o zaman nemli bezle silmeniz gerekmektedir. Ama bu safhada da yalnızca lekeli bölgelerini değil her yerini silin ki daha sonrasında renk değişimleri oluşmasın.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Tencere nasıl parlatılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?