Nüfus cüzdanı kayıp ilanı nasıl verilir?

İşe giriş-çıkışlarda, devlet kurumlarının bir kısmından temin etmeniz gerekli olan bir belge alabilmek adına veyahut banka gibi kurul...

 

İşe giriş-çıkışlarda, devlet kurumlarının bir kısmından temin etmeniz gerekli olan bir belge alabilmek adına veyahut banka gibi kuruluşlarda işlem yapabilmek için nüfus cüzdanına ihtiyaç duymaktayız. Nerede ise yerde kullandığımız bu belgenin, hırsızlık, doğal afet, terör yahut bir yerde düşürme gibi haller sebebi ile kaybolması herkesin başına gelmiştir. Böyle bir hadise de, nüfuz cüzdanını tekrar çıkarttırmak için bazı prosedürleri yerine getirmek gerekmektedir.

Nüfus cüzdanını kaybettiğinize emin olmalısınız. Kişi kimliğini bulamıyorsa, nüfus müdürlüğüne gitmeden önce, bulunduğunuz mahallenin muhtarlığına uğrayarak, nüfus cüzdanı talep formu alınır. Bu formu alabilmek içerisinde, yanında kişinin nüfus cüzdanı gibi kendisini, kimliğinin kendisine ait olduğunu gösteren, ehliyet, evlilik cüzdanı, pasaport gibi bir belge olması gerekmektedir. Bu belgelerden biriyle birlikte, son altı ay içerisinde çekilmiş 2 adet resim olması da gereklidir. 1 adet fotoğrafı formun üstüne yapıştırmak üzere muhtara verilir ve nüfuz cüzdanı talep formu alınır.

Bir de isteye bağlı bir süreç olan gazeteye ilan verilmesi, kaybeden kişinin yararına olabilecektir. Kaybedilen kimliğin başkaları tarafından kullanılması halinde kişiyi mesuliyetten kurtaracaktır. İlan vermenin yanında emniyete de bildirmek kişi için yararlı olur. 

Sonrasında bulunmuş olduğu yerin nüfus müdürlüğüne gidilerek, orada başvuru yapılmaktadır. Nüfus müdürlüğünde nüfuz cüzdanı kâğıt bedeli olarak 7,5 TL (01.01.2015 tarihi itibarı ile) ödeme yapılmaktadır. Memur tarafından, formun üstüne yapıştırılan fotoğrafla nüfuz kâğıdının üstündeki fotoğraf benzer olmak şartıyla, diğer bir adet fotoğraf kimliğe yapıştırılarak kişiye teslim edilir. Bütün bu süreçler o günün içinde yapılmaktadır.

 

Yasal süreçte nüfuz cüzdanının kaybedilmesi halinde, 89 TL (01.01.2015 tarihi itibarı ile) idari para cezası ödenmesi gerekmektedir. Bu ücret il-ilçe maliye müdürlüklerini ödenir. Kimliğin kaybedildiği günden başlayarak 15 gün içinde ödendiği durumda yasal olarak 89 TL’nin ¾'ü ödenir. Bu da 66,75 TL ödenmesi anlamına gelir. Lakin kişinin nüfuz cüzdanını gasp, hırsızlık hallerinde emniyetten, yangında kaybedildiyse itfaiyeden, doğal afetler nedeni ile olduğunda ise kaymakamlıktan alınacak kanıt bir belge sunulması durumunda, bu para cezasını ödemez.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Binicilik ne kadar sürede öğrenilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?