Beagle nasıl bir köpektir?

Beagle cinsi köpekler hayli sevecendir. Meraklı ve sosyal bir karaktere sahiptir. Tüm insanlarla ve tüm köpeklerle kolay bir biçimde ...

 

Adını Keltce küçük anlamına gelen 'beag' kelimesinden alan Beagle, küçük ırk türüne mensup bir köpek türüdür. Ortalama 35 cm yükselikte ve 10 kilogram ağırlıktadır. Türkiye'de ve dünyada en fazla tercih edilen köpek cinsleri arasında yer bulur.

Beagle cinsi köpekler hayli sevecendir. Meraklı ve sosyal bir karaktere sahiptir. Tüm insanlarla ve tüm köpeklerle kolay bir biçimde arkadaşlık kurabilir. Fakat kedilere karşı mesafeli bir duruşları vardır. Oyun oynamayı çok sever ve çok hareketlidir. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Ne istediklerini gayet iyi bilen kararlı bir kişiliğe sahiptir. O neden ile kimi zaman inatçı olabilirler. Beagle cinsi köpekler çok güzel bir gözlem yeteneğine sahiptir. O nedenden dolayı eğitilmeleri çok köpek cinsine kıyasla gayet kolaydır 

Beagle cinsi köpekler sıcaktan hoşlanır. Kolay bir şekilde hasta olabilirler. O nedenden dolayı beslendikleri evin sıcaklığı hayli önemlidir. İklim şartları soğuk olan yerlerde yürüyüşe çıkarıldıklarında kıyafet giydirilmesi sağlıklarını koruması açısından bir önlem olabilir.

Tüy yapısı iki değişik özellik göstermektedir. İlk türde tüyler kısa ve serttir. İkinci türün tüyleri ise görece daha yumuşak ve daha uzundur. İki tür kürk yapısına sahip Beaglelarda genellikle hakim renkler kızıl, beyaz ve turuncudur. Orta derecede tüy dökerler. Bir fırça yardımıyla devamlı olarak fırçalanması tüy dökme oranını azaltır. Banyo yaptırmaya ihtiyaç duymazlar. Lakin isteğe göre kuru şampuan ile yıkanabilirler.

 

Beagle cinsi köpekler küçük olmalarından ötürü apartman dairesinde beslenmeye münasip olarak görülmektedir. Ama çok hareketli oldukları için geniş bir hareket alanına ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden geniş evlerde beslenmeleri gerekmektedir. Günlük düzenli biçimde yürüyüşe çıkartılmaları gerekmektedir. Ama yürüyüş sırasında tasmasız dolaştırılmamaları gerekmektedir. Çok sosyal oldukları için başka hayvanların peşine takılıp gitme olasılıkları hayli yüksektir. Ev ortamında sıklıkla yalnız kalma durumu bahsi geçen ise bir başka Beagle daha alınması en iyi çözümdür. Kendi cinsinden bir köpekle zaman geçirmesi yalnız bırakıldığı duygusunu ortadan kaldıracaktır. Yalnız bırakılma duygusu içine giren Beagle cinsi köpekler depresyona girebildikleri gibi ev eşyalarına da zarar verebilirler.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Dandie dinmont teriyeri nası bir köpektir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?