Çamaşır makinesi nereye koyulur?

Evlerdeki en ehemmiyetli yardımcılarımızdan çamaşır makineleri, evin türlü yerlerinde kullanılabilmektedir. Peki, çamaşır makinesini ...

 

Evlerdeki en ehemmiyetli yardımcılarımızdan çamaşır makineleri, evin türlü yerlerinde kullanılabilmektedir. Peki, çamaşır makinesini nereye koymak daha doğru?

Çamaşır Makinesi Nereye Koyulur?

Geniş banyolarda çamaşır makinesinin yerleştirilmesi için çok seçenek olabilir lakin yine de bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Geniş banyolarda çamaşır makinesinin yerleştirilmesi için en ideal yer, banyo kapısının karşı duvarıdır. Bu biçimde yerleştirme banyo içinde dolaşmadan çamaşır makinesinin kontrolüne imkan sağlar.

Çoğu banyoda havalandırmadan ötürü girinti ve çıkıntılar bulunmaktadır. Çamaşır makineleri sığıyorsa bu girintilere yerleştirilmelidirler.

Çamaşır makinesinin koyulacağı banyonun havalandırması iyi olmalıdır. Tersi halinde aşırı neme maruz kalan çamaşır makinesinde korozyona bağlı olarak çürüme ortaya çıkabilir.

Banyosunda yeteri kadar yer olmayanlar, eğer mutfakları yeterli genişlikte mutfakları var ise çamaşır makinelerini mutfak tezgahı altına yerleştirmek suretiyle kullanabilirler. Bu biçimde kullanımda bütün beyaz eşyaların benzer yerde bulunması bilhassa kullanım kolaylığı sağlar. Bilhassa mutfakta fazla vakit geçirenlerin çamaşırların yıkanma sürecini takip etmeleri ve bu sürece müdahalede bulunmaları da kolaylaşır. Fakat dar mutfaklarda, mutfak eşyalarının koyulması için yeterli yer yoksa çamaşır makinesinin mutfakta kullanımı sıkıntı yaratabilir.

 

Banyo veyahut tuvaletin koridorda çamaşır makinesinin derinliğinde azıcık daha fazla çıkıntı yaptığı hallerde çamaşır makineleri banyo veyahut tuvaletin hemen dışına yerleştirilebilir. Bu biçimde yerleştirilen çamaşır makinelerin üstü şık bir dolapla kapatılarak hem evin dekorasyonuna katkıda bulunulabilir aynı zamanda koridordaki ölü alan en etkili biçimde değerlendirilmiş olur.

Küçük banyolarda çamaşır makinesi kullanımında, makinenin üstünde kalan alandan en iyi biçimde faydalanılmalıdır. Eğer banyo duvarında geniş bir şofben veya termosifon var ise çamaşır makinesi bunun hemen altına yerleştirilebilir. Bunun peşi sıra yer kazanmak için çamaşır makinesi, banyoda sığabileceği bir girintiye yerleştirilebilir. Bunun dışında çamaşır makinesinin üstüne dolap yaptırılarak banyo malzemeleri, havlular ve deterjanlar bu dolapta saklanarak çamaşır makinesinin üzerindeki ölü alan kazanılabilir. Çamaşır makinesi dışında banyoda kurutma makinesi de yer alacaksa, kurutma makinesi çamaşır makinesi üstüne yerleştirilmelidir.

Banyo veyahut tuvalete bitişik ve küçük odalar da içlerine çamaşır makinesi yerleştirilerek çamaşır ve ütü odası olarak kullanılabilirler. Bu gibi hallerde çamaşır makinesinin koyulacağı yere su tesisatı çekilebilmesi ve atık su tahliyesi için gider bırakılabilmesi için tercih edilecek yerin banyo yahut tuvalete bitişik olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Dubleks evlerin merdiven altları da çamaşır makinelerinin koyulması için çok uygundur. Bilhassa merdiven altı alçı duvar ile kapatılarak küçük çamaşır odası elde edilebilmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Küçük ev dekorasyonu nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?