İşinizi twitter'da tanıtmanın yolları

Anlık mesaj ve bir e-posta arasında bir yerlerde, Twitter kullanıcılarına eşsiz bir internet iletişim yöntemi sunmaktadır. "Tweet" ad...

 

Anlık mesaj ve bir e-posta arasında bir yerlerde, Twitter kullanıcılarına eşsiz bir internet iletişim yöntemi sunmaktadır. "Tweet" adı verilen 140 karakterlik mesajları kullanarak sizi takip eden insanlara ulaşabilir ve şirketiniz hakkında güncel haberleri onlarla paylaşabilirsiniz. Bütün diğer sosyal pazarlama hizmetlerinde olduğu gibi, Twitter'ın da kendi dinamikleri ve kuralları vardır. Eğer kreatif düşünerek kabul edilebilmektedir sınırlar içerisinde kalabilirseniz, Twitter sizin için güçlü tanıtım aracı olabilir.

Talimatlar

Bir Twitter hesabı oluşturun. Şirket isminizi ya da dile yatkın bir sektör terimini kullanarak akılda kalan bir kullanıcı adı oluşturun. Profilinizi bütünüyle doldurun ve bir profil resmi yükleyerek tweet atmaya başlayın. Seçerek, diğer Twitter kullanıcılarını takip edin ve ilgili paylaşımları tekrar tweetleyin, böylelikle yakın zamanda sağlam bir takipçi oranına ulaşabilirsiniz.

Okuyucularınızın ilgisini çekebilecek bilgiler sunarak, tweetlediğiniz bilgilerin türlü olmasına . Eğer tweetlediğiniz tek şey satışlarınız ve websitenizin linkleriyse takipçileriniz kısa zamanda sayfanıza olan ilgisini kaybedecektir. Palo Alto yazılımı kurucusu Tim Berry The New York Times'a vermiş olduğu bir röportajda Twitter'da başarılı tanıtım yapmanın anahtarının ilginç ve takipçilerine karşı açık satış taktikleri kullanmayan tweetler atmak olduğunu belirtmiştir. Takipçilerinizin ilgisini çekebikecek tweetlerinizi ve başkalarının tweetlerini karıştırarak yeni ve eğlenceli bilgiler oluşturabilirsiniz.

 

Takipçileriniz ile ilgilenin. Onlara tweet atmak yerine, onlarla birebir konuşun. Girişimci ve bir İnternet uzmanı Chris Brogan "Ne yapıyorsun?" sorusunun yerine daha ilgi çekici bir soru olan "Naber?" demenizi öneriyor.

Yeteri miktarda sık tweet atın, ama çok fazla atmayın. Aldığınız direkt tweetlere yanıt vermeye ek olarak, takipçilerinize asgari gün içerisinde bir tweet atmayı planlayın. Çok fazla genellikle de alakasız ve sıkıc bilgiler paylaştığınız tweetler attığınız durumda, takipçileriniz tweetlerinize dikkat etmemeye başlarlar. Yeteri kadar tweet atmamak ise, Twitter takipçilerinizle pek ilgilenmediğinizin bir göstergesi niteliğindedir.

Net bir strateji sahibi olun. Ellen DeGeneres ve Ashton Kutcher gibi çok ünlü Twitter'ı hayranlarıyla etkileşim içerisinde olmak için kullanmaktadır lakin siz Twitter'ı başka amaçlarla da kullanabilirsiniz. Takipçilerinizi, yeni ürün ya da hizmet piyasaya süreceğinizde sahte odak noktanız yahut Twitter'ı sorulan soru ve şikayetlere cevap vererek bir müşteri hizmetleri uzantısı olarak kullanabilirsiniz.

Hashtagleri makul bir şekilde kullanın. Yazınızın sonuna ekleyeceğiniz anahtar kelimelerden önce # sembolünü kullanarak hashtag oluşturabilir ve sizi takip etmeyen Twitter kullanıcılarının da tweetlerinize kolayca erişmesini sağlayabilirsiniz. Hashtagleri stratejik bir biçimde kullanmak benzer zamanda diğer kullanıcıların kolay bir biçimde takip edebileceği ilgili tweet grupları oluşturmanıza da imkan sağlar. Örnek verirsek, firmanız her hafta değişik üründe indirime gidiyorsa #haftalikindirim hashtag'ini kullanarak tweet atabilirsiniz. Senelik verdiğiniz etkinlik yahut ticarey showları için ise #yillik hashtag'ini kullanabilirsiniz. Uzmanlar Twitter deneyiminizden tam olarak verim alabilmek için, hashtagleri kullanarak güncel trendleri de takip edebileceğinizi belirtiyor.

 
 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Spor kulübüne nasıl sponsor bulunur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?