Facebook'ta saklamanız gereken 9 bilgi

Facebook etkinliği arttıkça daha da dikkat edilmesi gereken bir yapı haline geldi. Peki güvenliğimiz açısından Facebook profilimizden hangi bilgileri silmeliyiz?..

 

Facebook artık Çin nüfusundan bile daha büyük bir sosyal platform halini aldı. Böyle büyük ve güçlü bir sosyal medya platformunun elbette ki dahil olduğu problemler de çok büyük oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Facebook.com'un kurucusu Mark Zuckerberg ABD senatosunda Facebook kullanıcıları ile ilgili senato üyelerince sorulan soruları yanıtladı. Senato üyeleri kullanıcıların facebook'a girdikleri bilgilerin yeterince korunup korunmadığı konusunda Zuckerberg'den bilgi aldılar.

İşi bu noktaya getiren şey, normal bir sorgulamadan ziyade Facebook hakkında bir takım skandalların gün yüzüne çıkmasıydı. En son Cambridge Analytica skandalı, birçok insanın Facebook'un hayatlarında oynadığı rolü yeniden değerlendirmesine neden oldu. Yüzbinlerce kullanıcı, gizlilikleri konusunda endişe duyduklarından hesaplarını ya bir süreliğine dondurdular, ya da tamamen sildiler.

Bu olaylardan hareketle, güvenliğinizi tehlikeye atacak bazı bilgilerin neler olabileceğini sizler için derledik. Belki bunları facebook hesabınızdan silmek istersiniz. Bazı bilgileri silmeniz mümkün olmayabilir ama en azından doğru bilgi vermek zorunda değilsiniz. Hiçbir şey yapamıyorsanız, bu bilgileri gerçek olmayanları ile değiştirin.

1) Doğum Günü

Hangi günde doğduğunuzu bilen biri, adınızı ve soyadınızı da biliyorsa, banka hesabı ve kişisel bilgilerinize ulaşmada büyük bir adım atmış demektir. Bu bilgi en önemli bilgilerden biri. Bunu facebook profilinizden silemiyor olabilirsiniz, o zaman mutlaka değiştirin. Başka sosyal medya hesaplarında da bu bilgiyi vermek zorunda değilseniz, mutlaka boş bırakın.

 

2) Telefon Numarası

Reklam amaçlı kullanılabilir. Sürekli gereksiz SMS'lere maruz kalabilirsiniz. Ayrıca facebook hesabınızda paylaştığınız her şeyden sorumlu olursunuz. Bu bilgiye erişen herkes, (diğer bilgileriniz sahte olsa bile) size hukuki olarak ulaşabilir. Bütün GSM operatörleri, mahkemelere telefon sahiplerinin tüm bilgilerini vermek zorundadır.

3) Tanımadığınız kişiler

Farkında olmadan suça karışmış bir kişiyle arkadaş olabilirsiniz. Sırf facebook arkadaşınız diye, mahkemeler sizi de ifade vermeye çağırabilir. Dikkatli olun, arkadaş listenizdeki tanımadığınız tüm profilleri arkadaşlıktan çıkartın.

4) Özel fotoğrafların görünebilirliği

Özellikle güzel bir bayan veya yakışıklı bir erkekseniz, fotoğrafınızın başka web sitelerinde kullanılmaması için, profil fotoğrafınız dışındaki tüm fotoğraflarınızı, sadece arkadaşlarınızın görebileceği şekilde düzenleyin. Belki son facebook skandallarından sonra, daha güvenli bir yere taşımak amacıyla silebilirsiniz bile...

5) Çocuklarınız veya aileniz hakkında verdiğiniz bilgiler

Yine paylaşımlarınızda verdiğiniz bilgilerin, sizi arayan, sizi bulmak isteyen veya size düşmanlık besleyen insanların kullanabileceği şekilde olmamasına dikkat edin. Çocuğunuzun gittiği okul, çalıştığınız iş yerinin adresi veya telefonu veya web sitesi gibi...

 

6) Konum Servisleri

Özellikle cep telefonu ile facebook'a girdiğinizde sizi bulmak isteyenlere fırsat vermeyin. Gittiğiniz cafelerden veya katıldığınız sosyal aktivitelerin yerlerini anı anına paylaşmayın. İlla ki paylaşmak istiyorsanız, malum bölgeyi terk ettikten sonra, "1-2 saat önce şuradaydım." şeklinde paylaşım yapın. Bu, güvenliğiniz açısından daha faydalı olacaktır.

7) Patronunuz hakkındaki bilgiler

Bu madde daha çok profesyonel çalışanlar için geçerli olabilir. Fakat nasılsa beni bulamaz ve bu yazdıklarımı göremez demeyin. Aynı wifi ağından internete giriyorsanız, sizin profiliniz patronunuza önerilen arkadaşlarda gözükebilir. Bunu riske atmayın.

8) Tatil planlarınız

Ne zaman ve nereye tatile gideceğinizi paylaşmayın. Evinizde olmadığınızı bilen kişiler, hırsızlık yapmak amacıyla bunu bir fırsat olarak değerlendirebilirler.

9) Kredi Kartı bilgileri

Tabii ki hayır. Aslan bu bilgileri facebook hesabınızda kayıt altında tutmayın. Mümkünse hiçbir alışveriş sitesinde de bu bilgileri kayıt altına aldırmayın.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Facebook hangi bilgilerinizi nasıl topluyor? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 haberler,

Facebook skandalı sonrası Cambridge Analytica şirketi bugün kapandı. Analytica’nın 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının verilerini yasadışı olarak aldığı ortaya çıkmıştı.


#2 mine,

bugün de yine haberlerde, bir hacker grubunun facebook'taki 533 milyon kişinin bazı kişisel bilgilerini yayınladığı ortaya çıktı. neyse ki facebook kullanmıyorum.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?