Grafik tasarımı mezunları nerelerde çalışır?

Grafik Tasarımı çoğu üniversitede bulunan, özel yetenek sınavı veyahut puan ile giriş yapılabilen bir kısımdır. Kreatif zeka gerektir...

 

Her alan için görsel öğeleri kullanım amacına göre tasarlayan Grafik Tasarımı bölümünü bitirmiş kişiler bu işi yaratıcılığı ve teknik becerisi ile yaparlar. 

Grafik Tasarımı çoğu üniversitede bulunan, özel yetenek sınavı veyahut puan ile giriş yapılabilen bir kısımdır. Kreatif zeka gerektiren bir alandır. Eğitim süresince bilgisayar tabanlı tasarım programlarının öğrenilmesi gerekmektedir. Bu programları öğrenip kreatif bir zekaya sahip olan ve uygulamada başarı gösteren kişiler çok alanda çalışabilirler. Bunların başlıcaları: 

Ajans 

Zamanımızda hizmet veren ajanslar müşterilerinin taleplerine karşılık verebilmek için grafik tasarımcılarını istihdam eder. Ajansların vermiş olduğu tasarım hizmetleri grafikçiler tarafından yapılmaktadır. Bunlardan bazıları logo tasarımı, afiş tasarımı, ilan tasarımıdır. Ek olarak süreli ve süresiz yayın yapan gazete ve dergilerde de grafik tasarımcılar istihdam edilir. 

Reklamcılık 

Grafik Tasarımı kısmının en geniş iş alanını reklamcılık sektörü oluşturmaktadır. Zamanımızda firmalar gazete, dergi, internet ortamlarında reklamlar vermek ister. Bu reklamların etkili olması ise hayli önemlidir. Bunu yapmak için ise etkili biçimde hazırlanmış reklamlara ihtiyaç duyulur. Grafik tasarımcılar bu safhada görsel materyeller ve programları kullanarak en iyi biçimde reklam hazırlayabilir. İşin teknik kısmında çalışabilir. Grafik tasarımcıların maksimum istihdam edildiği alan reklamcılık ve görsel tasarım alanıdır.

 

Dijital alan 

Dijital alan ise grafik tasarımcıların her çalışması için kullanmak zorunda olduğu bir alandır. Bunun önemli kabul edilen bir bölümünü internet siteleri oluşturmaktadır. Sosyal medyanın gelişmesi ve büyük kitlelere hitap etmesi nedeniyle büyük şirketler sosyal medya hesapları için grafik tasarımcıları istihdam eder. Bununla beraber internet sitesi tasarımlarında da yer bulan grafikçiler site içi görselleri oluşturabilir. Bazı grafik tasarımcıları ise internet aracılığı ile ürün başı sipariş alarak çalışır.

Kopyalama Merkezleri 

Çağımızda iş alanlarının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri afiş ve reklamdır. Küçük ve orta işletmeler ihtiyaç duydukları ilanları basılı halde de dağıtır. Özel olarak yemek sektörü ve diğer reklamlar için el ilanları her zamanda popülerliğini korur. Kopayalama merkezlerinde istihdam edilen grafik tasarımcıları bu alanda da çalışabilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Bankacılık mezunları nerelerde çalışır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?