Twitter nasıl daha verimli kullanılır?

Twitter’ın aylık 284 milyondan fazla aktif kullanıcısı vardır. Averaj olarak, bu kullanıcılar asgari beş işletmeyi takip etmektedir. ...

 

Etkili sosyal medya platformu devamlılık üstüne kuruludur. Çokca kişinin Twitter’a katılma gayesi, bilgi kazanımı ve paylaşımı, marka farkındalığını arttırmak ve takipçilerle etkileşimde kalabilmektir.

Twitter Özgeçmişi

Twitter özgeçmişiniz için en ehemmiyetli bilgiler; kim olduğunuz, ne yaptığınız ve neyi sevdiğinizdir. Genelde "Twitter'da yumurtası," olarak da bilinen varsayılan Twitter profil resmi, platformda yeni olduğunuzun bir göstergesi olabileceği gibi bir olası bir spammer olarak algılanmanıza neden olabilir, bu nedenle profil resminizi olabildiği miktardai olabildiği ölçüde çabuk değiştirmeye özenli olun. Sizi ve ilgi alanlarınızı yansıtan bir fotoğraf seçin. Mesleki bilgi önemli olmakla beraber, mesleki hayatınızla ilgili birkaç kelime de gereklidir. İnsanlar kendileri gibi insanlarla ve ilgilerini çeken konularla ilişki kurarlar.

Twitterözgeçmişinizi düzenlemek için, Twitter'a girin, profil fotoğrafınıza tıklayın ve "Ayarlar" ı seçin. Profilinize gittiğinizde, 'Profilimi Düzenle' seçeneğine tıklayarak hesabınızda bulunan özgeçmişinizi (160 karakterle sınırlıdır), adınızı, nerede yaşadığınızı, website ve fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Profil ve başlık fotoğrafları üç formatta olabilir: PNG, JPG ve animasyonlu GIF dosyaları desteklenmemesine karşın GIF.

Spamming mi Paylaşım mı?

Twitter paylaşmak demektir. Kendi içeriğinizin peşi sıra diğer kişilerin içeriğini de paylaşmanız önemlidir.

 

Twitter talimatlarına uymak ve sohbetlere katılmak online itibarınızı korurken benzer zamanda sağlam bir marka oluşturmanızı sağlamaktadır.

Twitter'ın spam'in tanımına dair bir kurallar listesi vardır ve bunları ihlal eden kullanıcıların hesaplarına el konur. Bazı spamler zararsız görünebilir, mesela; kısa bir zamanda çok kişiyi takip etmek yahut takipten çıkarmak, bireysel görüş veyahut güncelleme içermeyen link paylaşımları ve tek bir linkin birkaç kez tekrarı.

Ne zaman ve Neyi Tweet Atmalı?

Cep telefonu kullanıcıları Twitter’ın en aktif kullanıcılarındandır ve uygulamayı bilgisayar kullanıcılarına oranla yüzde 79 daha çok kullanmakta ve günün içerisinde birkaç kere açmaktadırlar. Çok sosyal medya uzmanı, sosyal medya hesaplarınızı gün içerisinde 3 ile 5 kere kontrol etmenizi önermektedir. Çok önemli zamanlar, uyandığınızda, iş gününün erken saatlerinde, öğle yemeğinde, iş günü sonuç kısmında ve yatmadan öncedir.

Twitter iş platformları için 80/20 içerik kuralı uygulamaktadır. Bu, tweetlerinizin yüzde 80’inin takipçilerinizle cevap, beğeni ya da tekrar tweetleme halinde etkileşim içerisinde olması gerektiği anlamına gelir. Kalan yüzde 20 ise sizinle ilgilidir. Sosyal medya uzmanları, bunun yerine 12:1 oranını tavsiye etmektedir. Bu kendiniz veya işinizden her bahsettiğinizde, başka kişi ve işletmeler hakkında 12 yeni içerik paylaşmanız anlamına gelir.

 

Twitter’ın aylık 284 milyondan fazla aktif kullanıcısı vardır. Averaj olarak, bu kullanıcılar asgari beş işletmeyi takip etmektedir. Bu küçük işletmeler için geniş bir perakende alanı oluşturur. LinkedIn ve Facebook’tan değişik olarak Twitter yüksek güvenlik ayarları içermediğinden tweetleriniz herkese açık kalacaktır. Daha etkili tweetler atmayı öğrenin.

Paylaşılabilir Tweetler Geliştirin

İstatistikler kişilerin yüzde 37 oranında tanıdıkları markalardan alışveriş yapmaya eğilimli olduğunu göstermektedir. Bu oran, marka ilgi çekici ve bilgilendici içerik yayımladığı halde artmaktadır.

Kullanabileceğiniz 120 karakteriniz var. Tweetler 140 karakter kullanımına izin vermesine karşın akıllı tweetler bunun sadece yüzde 70 ile 80’ini kullanmaktadır. Hedefiniz içeriğinizin paylaşılması veyahut tekrar tweetlenmesidir. Tweet hakkınızın tümünü kullandığınız durumda, tekrar tweetlenme şansınız zorlaşır ve daha kısa bir tweet sizinkinin yerine tercih edilir.

Hashtagleri Akıllıca Kullanın

Hashtagler tweetlerinizin erişilebilirliğini kolaylaştırır.

O karenin Twitter içerisindeki gücü hayli büyüktür. "Ticaret" yahut "iş" gibi popüler kelimelerin önüne koyacağınız hashtagler, tweetlerinizi sadece sizi takip eden insanlara mahsus olmaktan çıkararak, onları bu kelimeleri dünya çapında takip eden kişilerin da beğenisine sunar. Hashtagler genel olarak cümle akışını bozmamak için, tweet sonlarına eklenmektedir.

Hashtagli tweetler, etiketsiz tweetlere oranla iki kat daha çok ilgi görmektedir, bu yüzden çok fazla hashtag kullanmak size cazip gelebilir. Fakat, azı karar: ilgi bir veya ikiden fazla tweet kullanıldığı zaman düşmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Müşterileriyle nasıl konuşulur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 sosyal medya,

twitter'ı verimli kullanmak derken, paylaştığınız mesajın daha çok kişiye ulaşması şeklinde anlıyorum. bunun için ben genelde trend listesindeki hash tagleri kullanıyorum. hash tag kullanınca, mesajım sadece beni takip edenlere değil, beni takip etmeyenlere de gidiyor. böylece daha çok kişiye ulaşıyorum. bir başka yöntem olarak, mention'ı öneririm. özellikle çok fazla takipçisi olan kişilere mention atmak, sonrasında onların geri dönüşü (retweet veya beğeni ile geri dönüş yapması) sonrası hesabınız öne çıkıyor ve hem ilettiğiniz ileti çok kişiye ulaşmış oluyor, hem de belki biraz takipçi kazanmanızı sağlıyor.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?