Sosyal medyada reklam nasıl yapılır?

Blog yapmak online görünüşünüzü yaratmak ve bilginizi insanlarla paylaşmak için birebirdir. Wordpress ve Blogger bu işi yapabileceğin...

 

Facebook,Twitter, Google+, LinkedIn, Youtube ve diğerleri gibi bir sürü seçeneğiniz varken sosyal medya reklamı yapmak size başta zor gelebilir. Ek olarak bir reklam yöntemi olarak bir blogu gözden geçirebilirsiniz. Her biri sizin bilgi paylaşmanıza ek olarak ne biliyor ve ne satıyorsanız onu sunmanıza imkan sağlar.

Kâr Etmek İçin Blog Yazın

Blog yapmak online görünüşünüzü yaratmak ve bilginizi insanlarla paylaşmak için birebirdir. Wordpress ve Blogger bu işi yapabileceğinzi iki büyük platformdur. Her biri size sitenizi özelleştirme şansı sunar. Fotoğraf ekleme, Youtube videolarını sitede oynatma ve Twitter akışını siteye ekleme gibi özelleştirme şanslarına sahipsiniz. Bütün sosyal medya çıkışlarınız ile birlikte iki taraflı iletişim çok önemlidir. Eğer okuyucularınız yorum yaparsa onlara cevap verin. Blogunuzu diğer medyalarda okuyucu çekmek için referans olarak verin. Misafir olarak diğer blog yazarlarını sitenize dahil edebilirsiniz. Onlar kullanıcılarınız ile bilgilerini paylaşırken siz de onlarla arkadaş olduğunuz için kullanıcılarınızdan saygı görürsünüz.

Takipçilerin Dikkatini Çekmek

Takipçilerin dikkatini çekmek bir sosyal medya reklam kampanyası için anahtardır. Eğer bir sosyal medya hesabınız yoksa bir adet açması çok basittir. Facebook, Twitter, Google+ ve LinkedIn sitelerine birkaç adım ile kolay bir biçimde üye olablmenizi sağlar. Arkadaş ekliyor, bağlanıyor yahut diğer kişilerin gönderilerine yorum yapıyorsanız takipçi yapmak çok zor değildir. Bütün bu dört platformda da benzer şeylerle ilgilenen kişilerin olduğu gruplara girebilir ve işinizin ve ilginizin olduğu konularda kendi grubunuzu kurabilirsiniz.

 

Takipte Kalın

Çokca sosyal medya hesabını yönetirken bunalmış hissedebilirisiniz ve işinizi yönetmekte ile arasındaki dengeyi kurmakta zorlanıyor olabilirisiniz. Neyse ki internette bunu yapmak için yardım var olan. Hootsute ve Ping.fm gibi sosyal medya yönetimi siteleri ile bütün hesaplarınızı tek yerden kontrol edebilirsiniz. Eğer belli aralıklar ile tweet atmak istiyor iseniz zamanlayıcıyı ayarlayın ve otomatik olarak tweet yollanmasını sağlayın. Yönetici vesilesiyle tek komutla bütün hesaplarınızdan benzer mesajı yollayabilirsiniz. Bu hizmeti çok fazla kullanırsanız takipçileriniz otomatik mesaj yollandığını sezebilir ve takipten çıkabilirler. Ek olarak bir sosyal medya yöneticisi kullanarak şirketiniz yahut endüstriniz hakkındaki söylentileri veya istediğiniz bir arama terimini toplayabilirsiniz.

Temel Atma

Bütün reklam kampanyaları gibi siz de ilk baştan neyin reklamını yapacağınıza ve müşterilerinizin kim olduğuna karar verin. Bu internet reklamcılığı için ek olarak önemlidir çünkü internet reklamcılığı sizin Dünya piyasasına açılmanızı sağlamaktadır. Hedef kitlenize odaklanmak sizin hem arkadaşınız aynı zamanda müşteriniz olacak pek çok takipçiden oluşan çevrenizi kurmanıza yardım eden olabilecektir. Odaklanmanız gerekli olan şey satış yapmadan önce müşteri ilişkileri kurmanız gerektiğidir. İşlem sırası kademelidir. Direk olarak internet pazarlamasına giremezsiniz çünkü bu sefer takipçilerinizi kaybedersiniz. Diğer insanlara destek çıkmak karışıklığa davetiye yaratır.

 

Farkındalık Oluşturun

Bütün sitelerde hesabınızı açtığınız gibi satış yapmaya başlamayın. Kimse sizin kim olduğunuzu bilmiyor ve ilk izleniminiz bundan dolayı soğuk olabilecektir. Bunun yerine takipçilerinize faydalı bilgiler vermeye çalışın. Her tweet için 140 karakter limiti olan Twitter ile küçük ve basit bilgiler ipuçları verebilirsiniz. Ürün incelemeleri, ürün tanıtımları ve diğer faydalı bilgileri sunmak için Youtube’u kullanın. Kendi Youtube kanalınızı bile kurabilirsiniz. Sosyal medya başarılı olmak için iki taraflı iletişim gerektirir. Kişilerin sorularına cevap verip, onları Facebook üstünde beğenin ve yorumlarını Twitterda retweet edin. Anket düzenlemek takipçi toplamanın bir başka yoludur. Takipçileriniz ile etkileşim içerisinde olmak bir topluluk hissi yaratacaktır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kendi e-ticaret işinizi nasıl kurarsınız? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?