Algı yönetimi

Bilgilerin çarptırılmasına bağlı olarak geliştirilen algı yönetiminin kalıcı olmayacağı söylenmektedir. Çünkü gerçekler bir gün meyda...

 

Algı

,kişilerin içerisinde bulundukları durumu anlayabilme, hissetme ve organize ederek yorumlama işlemidir. Algılarımız hasebiyle olayları kavrayabilir ve düşünce sistemimizi geliştirebiliriz. Algılarımızı etkileyen çokca etmen vardır. İlgi alanlarımız, mesleğimiz, etkilendiğimiz kişiler algılarımızın yönünü değiştirebilir.

Algı yönetimi

Bilgilerin çarptırılmasına bağlı olarak geliştirilen algı yönetiminin kalıcı olmayacağı söylenmektedir. Çünkü gerçekler bir gün meydana gelir ve kendisini sosyal medyadaki çarpıklıklara kaptırmayan, okuyup, soran sorgulayan bireyler ise mutlak doğruların ışığında, sosyal medyadaki çarpıtmalardan etkilenmezler. Algılayanın ruh durumu, motivasyon durumu, ilgileri, ihtiyaçları ve psikolojik durumu algı yönetimini etkileyen etmenlerdir. Anlaşmazlık, sosyal statü ve izlenim durumu ise algı yönetiminde hedefi etkileyen etmenlerdir. Anlaşılmazlık ve kaos ortamında bireyi etkileme gücü yüksektir. Sosyal statüsüne göre insanların algıları yönlendirilebilir ve algı yönetimini kullananlara göre, sosyal medyayı takip etme oranıyla algıları etkileme potansiyeli de doğru orantılıdır. O yüzden de algı yönetiminin etkisi altında kalmamak için sosyal medyadan ve kitle iletişim araçlarından bilinçli bir biçimde yararlanmak tavsiye edilir.

ise Amerikan ordusu tarafından ortaya çıkarılan bir kavramdır. ABD Savunma Bakanlığı algı yönetimini: “ Gerçekler, yanıltma, yansıtma ve hedef kitlenin psikolojisini etkileyen organizasyonların tümüdür.” halinde tanımlamıştır. Algı yönetiminde amaca gidilen yolda yapılmış olan her şey doğal karşılanır. Devletler için algı yönetiminin önemi ise yabancı ülkelerde liderler ve envaiçeşit istihbarat birimi dahil olmak üzere bu ülkelerde bulunan geniş kitlelerin kendi amaçları doğrultusunda hareket etmelerini sağlamak, ilgili yayınlarla onları etkileyerek istedikleri psikolojiye bürünmelerini sağlamaktır.

 

Sosyal ağlar üstünden edinilen her bilgi bireyleri etkileme gücüne sahiptir. Hassaten teknolojinin gelişmesiyle beraber kimselerin hayatlarının merkezinde yer almaya başlayan internetten bilgi edinmek hem kolaylaştı aynı zamanda bir bilginin geniş kitlelere ulaşmasına yol açtı. Bu sebeple sosyal medya, algı yönetiminin en etkin unsurlarından biri oldu. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Engelli aylığı nasıl alınır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?