Sosyal medyanın iş hayatındaki önemi nedir?

Sosyal medyanın bu kadar çok kullanıcısının olduğu böyle bir zamanda eğer şirketler daha fazla kişiye ulaşıp daha fazla kazanmak isti...

 

Gün geçtikçe gelişen ve devamlı kendisini yenileyen günümüz dünyasında bu gelişmeye neden olan en büyük unsur teknolojidir. Teknolojinin günlük hayatımıza bu kadar girmesi gelişimin yolunu açmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile bireyler ve kurumlar arası iletişim kurma çeşitliliği de artmıştır. Artık kişiler kişisel duygu ve düşüncelerini facebook, twitter, ınstagram, linkdln vb. gibi sosyal medya hesapları üstünden yayabildiği gibi kurumlarda benzer biçimde vizyon ve misyonlarını bu organlardan yayarak daha fazla kişiye ulaşıp bunun sayesinde daha fazla kazanç elde edebilmektedir.

Sosyal medyanın bu kadar çok kullanıcısının olduğu böyle bir zamanda eğer şirketler daha fazla kişiye ulaşıp daha fazla kazanmak istiyorsa etkin bir sosyal medya kullanıcısı olmak zorundadır. Gelişmiş bir sosyal medya hesabı hasebiyle şirketler kendilerini binlerce ayrıca milyonlarca insana bir tık ile anlatabiliyor. Sosyal medya şirketler için az maliyet ile çok insana ulaşmanın en iyi yoludur. Zamanımızda insanlar bir şirkete işe başvururken ya da bir şirket başka bir şirketle anlaşma sağlamadan önce ilk sosyal medya hesaplarına bakarak daha yakından tanımaya çalışıyor. Şirketi iyi tanıtan bir sosyal medya hesabı karşı tarafa da güven veriyor. Bunun peşi sıra çalışan arayan şirketler sosyal medya üstünden yaptığı iş ilanı ile daha fazla kişiye daha çabucak ulaşarak istediği nitelikte çalışan bulabiliyor. Sosyal medya üstünden yaptığı anketler ile tüketicinin memnuniyet seviyesini tespit edip, pozitif ve negatif durumları görerek bu yönde kendini geliştirici hamleler yapabiliyor. İş hayatı, gündem ve pazar hakkında en hızlı ve güvenilir bilgilere ulaşabiliyor. Bu vesileyle gelecekte oluşabilecek pozitif veyahut negatif durumları önceleri tahmin ederek buna göre hamleler yapabiliyor.

 

2014 verilerine göre dünyada internet kullanan 2.5 milyar insandan 2.3 milyarı sosyal medya hesaplarına sahiptir. Sitelerin kullanım oranına göre sıralayacak olursak facebook  1,200 milyar kullanışıyla başı çekmektedir. Linkedln 263 milyon, twitter ise 245 milyon, ınstagram 200 milyon kullanıcıya sahiptir. Sayıların da gösterdiği üzere dünya içerisinde müthiş bir sosyal medya kullanan sayısı var. Peki hal iş hayatında ne halde ve sosyal medya kullanmak şirketlere ne kazandırıyor?

Çağımızda hızlı ve yenilikçi bir biçimde büyümek isteyen şirketler teknolojiye sonuna kadar açmak zorundadırlar. Sosyal medya hesapları şirketlerin insanlara ulaşmasını sağlayan büyük bir kapıdır. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan E-ticaret nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?