Marka nasıl oluşturulur?

Hepsinden önce şirketinizle ilgili neyin özel olduğuna karar verin, birilerinin zamanını harcayacak hangi ürünlere sahip olacağınızı ...

 

Başarılı markalaştırma, fark yaratmak ve müşteri potansiyeli yaratmanın anahtarıdır. Marka oluşturma, misyonunuz ile ilgili düzgün gözden geçirme, kreatif düşünme ve güçlü tutku ile başarılabilir. Böylelikle firmanızı başarıya, zirveye taşıyacak insanlarla bağ oluşturabilirsiniz.

Misyonunuzu ön plana çıkartın! Ne tür değerler, tecrübeler ve özellikleri müşterilerinize sunuyorsunuz? Markanızın estetik ve işe yarar gözükmesi için, şirketinizi tam olarak temsil edecek bir görüntü yaratmanız şarttır.

Nasıl görünmek istediğinize karar verin! Hedefiniz, müşterilerinizin markanızı yaşayan, nefes alan, güvenilir bir birey gibi görmesi olmalıdır. Müşterileriniz düzinelerce seçeneğin arasından sizin ürün veyahut servisinizi tercih etmelidir. Akıllıca ve mantıklı çözümler üreten bir şirket imajı, müşterilerinizi de özel hissettirecektir. Diğer bir önemli imaj ise, güvenilir, mutlaka işleri zamanında halledebilecek bir boyutta olmaktır.

Müşteri gibi düşünün! Bir ürün alır iken, neden aldığınızı düşünün. O ürünün eşsiz, güvenilir, akıllıca tasarlanmış veyahut güçlü olduğunu düşünebilirsiniz. Bu düşünce şeklini temel alarak, şirketi özel kılacak yönleri düşünün ve renklerin gücü ile de dizaynınıza bunu yansıtın.

Görselliğin önemini unutmayın! Markanız misyonunuzu ve imajınızı kesin olarak yansıtacak tonda bir görünüşe sahip olmalıdır. Muhteşem logo yaratmayı hedef edinin, logonuz müşterilerinizin aklında kalacaktır. O yüzden profesyonel dizayn ofislerinden yardım alın. Logoyu hazırlarken de minimalistliğin gücünü unutmayın.

 

Markanızla beraber neyi sunuyorsanız, onunla alakalı piyasa araştırması yapın! Genel müşteri tabanınızın yaş ortalaması ve demografik yapısı nasıldır? Cevaplarla beraber politikalarınızı da buna göre şekillendirin. Örnek vermek gerekirse, bir test grubu oluşturarak ürününüzü test edin.

Pazarlama teknikleriniz sağlam olsun! Markanızı, görsel mesajlara, bütün materyallerinize ekleyin. Markanızı beklenmedik yerlerde reklama sunun. Örnek vermek gerekirse radyo programları, çalışan üniformaları, peçete ve kalemler gibi ucuz ama gayet etkili yolları kullanın.

Nefes kesen bir web sitesine sahip olun! İnternet ve sosyal medya çağında yaşarken, sitenizi, marka hikayenizi gururla anlatabileceğiniz bir fırsat olarak kullanın. Markanız ne ile alakalı, ofisiniz nerelerde bulunabilir, çalışma saatleriniz nelerdir gibi temel ve etkili sorulara cevaplar verin. 

Hepsinden önce şirketinizle ilgili neyin özel olduğuna karar verin, birilerinin zamanını harcayacak hangi ürünlere sahip olacağınızı belirleyin. Ve bu noktadan başlayarak şirketinizin eşsiz ruhunu ve marka reklamınızı bir logo ve slogan oluşturarak yaratın.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kimler pilot olabilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?