İs lekesi nasıl temizlenir?

Soba eskiden beri bilinen en ucuz ısınma yoludur. Bu nedenden dolayı de doğalgazın sağlıklı, kolay ve temiz olması gibi artı haller b...

 

Soba eskiden beri bilinen en ucuz ısınma yoludur. Bu nedenden dolayı de doğalgazın sağlıklı, kolay ve temiz olması gibi artı haller bile sobanın popülerliğini elinden alamamaştır. Sobanın ucuz ısınma yöntemi olması her ne kadar cazip gibi görünse de is ve kurum kokusuna neden olması gibi öne çıkan negatif yönleri de vardır.

Sobanın neden olduğu is lekesini çıkarmak için neler yapılabilir?

Halınızda oluşan bir is lekesi var ise bunu yapmak için sofra tuzu kullanabilirsiniz. Halıda oluşmuş is lekesinin üstüne, lekeyi örtecek kadar sofra tuzu dökün ve 2 saat bu biçimde bekleyin. Sürenin dolmasından sonra uygulamanın ikinci basamağı için sert tüylü bir fırçaya ihtiyacınız olacak. Sert fırçayla lekeli bölgeyi fırçalayın. Daha sonrasında halının üstüne yayılmış olan sofra tuzunu elektrik süpürgesiyle çekin.

İs lekesini çıkarmanın en etkili yolu benzin kullanmaktır. Bir parça temiz beze benzin dökerek is olmuş bölgeyi fazla bastırmadan silin. Leke çıkana kadar silmeye devam edin. Lekenin kolaylıkla temizlendiğini göreceksiniz.

Kıyafetlerde oluşmuş is lekesini çıkarmak için karbon tekraklorür de kullanabilirsiniz. Adı fazla bilinmeyen karbon tekraklorürü hemen her eczaneden kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. Eczaneden aldığınız karbon tekraklorürü temiz bezin üstüne dökerek kıyafetinizdeki lekeli bölgeyi silin. Bu uygulamanın sonrasında kıyafetinizi yıkama talimatına uygun biçimde yıkayın. Kıyafetiniz kuruduğunda lekenin çıkmış olduğunu göreceksiniz.

İs lekesini temizlemenin başka bir kolay yolu da limonun suyu kullanmaktır. İs lekesinin oluştuğu bölgeyi limon suyula silin. Lekenin kolay bir biçimde çıkması sizi şaşırtacaktır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Doğalgaz sobası bakımı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?