Yağ lekesi nasıl çıkar?

Yağ lekelerini temizlemek amaçlı kullanılacak temizlik maddelerinin kimyevi özellikleri çok önemlidir. Yağ suyla temizlenmez, çünkü y...

 

Ne kadar sakınılırsa sakınılsın oluşmasının önüne geçmenin çok da kolay olmadığı yağ lekeleri hassaten kadınların korkulu rüyasıdır. Giysilerden, halılara, mutfak yüzeylerinden eşyalara kadar temas ettiği yerlerde lekeler bırakan yağların temizlenmesi için türlü yöntemler mevcuttur.

Yağ lekelerini temizlemek amaçlı kullanılacak temizlik maddelerinin kimyevi özellikleri çok önemlidir. Yağ suyla temizlenmez, çünkü yağ lekesi su tarafından itilerek daha da zor bir leke durumunu alır. Dolaylı olarak deterjan ve suyla yıkanan bir kıyafetin yağ lekesinden arındırılması zordur. O nedenle diğer maddelerden yardım alınmalıdır.

Diğer yağ türü olan motor yağı lekelerine çözüm için yine kurumuş yağ keskin olmayan bir maddeyle kazınır. Eğer bu leke kumaştaysa, lekeye uygulanacak vazelin lekeyi nemlendireceğinden temizlenmesi kolaylaşır. Giysilerde yağ lekesi oluşursa leke kaliteli bir bulaşık deterjanı ile çok fazla bastırılmadan yumuşak hareketler ile ovulmalı, biraz bekletilince talimatına münasip olarak yıkanmalıdır. 

Halıdaki yağ lekesi için, eğer leke taze ise fazlalığı temiz ve beyaz bir havlu ile alınır. Yine bebek pudrası, veyahut mısır unu gibi bir madde lekeye dökülerek elektrik süpürgesi vasıtasıyla vakumlama işlemi yapılabilmektedir. Halıdaki yağ lekesi ovulmamalı ve etrafa yayılmamalıdır. Halıdaki kurumuş yağ lekesi keskin olmayan bir bıçak yahut bir kart vasıtasıyla kazınabilir.

 

Yeni oluşmuş bir yağ lekesi için leke üstüne emici özelliği bulunan pudra serpiştirilerek, pudranın yağı emmesi sağlanmaktadır. Daha sonrasında temiz bez leke üstüne serilerek orta sıcaklıkta ütüleme yapılmaktadır. Sıcaklık yağ lekesi ve pudrayı kurutacağından, fırçalanan lekenin pudra ile beraber çıktığı görülecektir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Zift lekesi nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?