Güney amerika kıtasına nasıl gidilir?

Pasifik Aşırı Yolları: Honololu noktasından geçerek her yere ulaşım sağlanmaktadır....

 

Pasifik Okyanusu'nun doğusunda, Atlas Okyanusu'nun batısında, Antarktika'nın kuzeyinde ve Kuzey Amerika'nın güneyinde yer bulan Güney Amerika kıtasını ilk kaşif Kristof Kolomb bulmuştur. Bu keşfi 1498'de Yeni Dünya'ya yaptığı 3. gezisinde gerçekleştirmiştir.

Pasifik Aşırı Yolları: Honololu noktasından geçerek her yere ulaşım sağlanmaktadır.

Basra Körfezi: Deniz yolu trafiğinin en yoğun olduğu yerlerden biridir.

Güney Amerika ülkeleri: Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay ve Venezuela'dır. Güney Amerika'da en fazla konuşulan diller Portekizce ve İspanyolca'dır. Güney Amerika kıta büyüklüğünde 4. sıradadır. Nüfusta ise kıtalar arasında 5. sıradadır. Takriben nüfus 300 milyonun üzerindedir.

Güney Amerika'nın turizm açısından gezilebilecek ülkeleri Peru, Brezilya, Arjantin, Şili ve Kolombiya'dır. Peru'nun ekvator bölümünde yer alması nedeniyle yılın her ayı gidilebilir. Kuzey Yarım Küre'de mevsim yaz iken Güney Yarım Küre'de mevsim kıştır. Arjantin'e kayak tatili yapmak için gidilirse Haziran, Temmuz ve Ağustos tercih edilmelidir. Brezilya sahillerinde tatil yapılmak isteniyorsa Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ayları tercih edilir. Güney Amerika okyanus ötesi bir kıtadır. Oraya kara yolu ile ulaşım mümkün değildir. Hava yolu ve deniz yolu ile ulaşmak mümkündür.

 

Kuzeybatı Avrupa ile Güney Amerika arasındaki deniz yolu güzergahı Afrika'nın batısından Güney Amerika'ya yönelir. Kuzeybatı Avrupa'nın mamul malları Amerika'ya, Güney Amerika'nın tarımsal ürünleri Avrupa'ya taşınır.

Kuzey Atlantik Yolu: Dünya'nın en yoğun deniz trafiği buradadır. Panama kanalı üstünden ulaşım sağlanabilir.

Deniz yolu ulaşım yolları çeşitlidir:

Arjantin'e hava yolu ile gitmek isteniyorsa ABD üstünden transit geçilebilir (Lakin vize gereklidir). Diğer yol ise Frakfurt ya da İspanya üstünden geçip ABD'ye hiç uğramamaktadır.

Güney Amerika değişik değişik yer şekillerine sahiptir. Bu farklılık iklimin türlü olmasına etki eder. Bunun etkisiyle ekvatoral iklim, tropikal iklim, ılıman iklim ve soğuk iklime rastlanır. Kıtanın bir ucu güney kutup noktasına yakınken diğer noktası ekvatora yakındır. Bu nedenle ülkeler arasındaki sıcaklıklar, yağış ortalamaları yer yer değişir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Çek cumhuriyeti'nde görülmesi gereken şehirler nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?