Güney amerika kıtasında görülmesi gereken yerler nelerdir?

 Ekvador ve Şili hariç bütün Güney Amerika ülkeleri ile komşu olan Brezilya, bundan dolayı çok renkli bir kültüre sahiptir. Rengarenk...

 

Güney Amerika kıtası Büyük Okyanus ile Atlas Okyanus'u arasında bulunmaktadır. Kuzey Amerika ile komşudur. 13 ayrı ülkeye ev sahipliği yapmaktadır. Çok miktarda değişik kültürlere sahiptir. Refah seviyesi değişik gruplardan oluşur. Kültürel, tarihi ve doğal olarak zengin coğrafyadır. Bu nedenden dolayı hassaten son senelerde çok miktarda turisti ağırlamaktadır. Güney Amerika kıtasında görülmesi gerekli olan ülkelerden bazıları şunlardır:

Brezilya

 Ekvador ve Şili hariç bütün Güney Amerika ülkeleri ile komşu olan Brezilya, bundan dolayı çok renkli bir kültüre sahiptir. Rengarenk kültürüne dünyaca ünlü Rio Karnavalı sırasında şahit olmak mümkündür. Dünyanın en büyük heykellerinden biri olan İsa Heykeli ve dünyanın en büyük şelalesi olan Iguazu Şelalesi Brezilya sınırları içinde yer almaktadır. Bilhassa Rio de Janerio ve başkent Brasil görülmesi gerekli olan şehirlerindendir. Sugarloaf Dağı manzarası ve teleferik keyfi ile kesinlikle ziyaret edilmesi gerekli olan alanların içinde yer almaktadır.

Arjantin

 Arjantin Güney Amerika'nın en mutlu insanlarının yaşadığı ülkesidir. Müziğin bir yaşam tarzı olarak kabul edildiği bu ülkede insanlar hayli sıcak kanlıdır. Müzikleri ve yemekleri ile tanışmak için başkent Buenos Aires'teki mekânlar hayli uygun olur. Recoleta Mezarlığı'nda tarihi, Los Glaciares Ulusal Parkı'nda ise doğayı gözlemlemek mümkündür. Mendoza şehri yerel kültürler ile tanışmak ve doğa içinde zaman geçirmek için tercih edilebilecek bir şehirdir. Perito Moreno Buzulu ise bu Güney Amerika ülkesinde rastlanması düşünülmeyen bir görüntü oluşturur. Los Glaciares Milli Parkı içinde yer almaktadır.

 

Şili

 Güney Amerika'nın en güvenli ülkelerinden olan Şili benzer zamanda kültürel açıdan en zengin ülkesi konumundadır. Şili coğrafi biçimi hasebiyle kilometrelerce uzanan plajlara sahiptir. Şili'nin büyük şehirlerinin tamamının okyanusa kıyısı vardır. Böylelikle Şili'de çok noktadan okyanusa girmek mümkün olur. Şili çok kültürlü yapısı vesilesiyle çok değişik kültüre ait kalıntılara da ev sahipliği yapmaktadır. Santiago ve Valparaiso en büyük ve muhakkak görülmesi gerekli olan şehirlerindendir. Şili sınırları içinde yer alan Machu Pichu antik kenti de takriben on bin senelik bir tarihe sahiptir. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Litvanya'da görülmesi gereken şehirler nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?