Uruguay'a nasıl gidilir?

Uruguay'a deniz yolculuğu ile ulaşmak da mümkündür, lakin bu uçağa göre çok çok pahalı ve çok çok uzun zaman alan bir metottur. Daha ...

 

Yasal adıyla Uruguay Doğu Cumhuriyeti, Güney Amerika kıtasının güneyinde yer bulan, Brezilya ve Arjantin'e komşu olan bir ülkedir. Ülkenin başkenti olan Montevideo, benzer zamanda nüfus açısından ülkenin en kalabalık ülkesidir. Takriben 3.3 milyon olan ülke nüfusunun 1.8 milyonu Montevideo'da yaşar. Surinam'dan sonra Güney Amerika'nın en küçük ikinci ülkesi olan Uruguay, ünlü eski cumhurbaşkanı Jose Mujica'nın peşi sıra düşük suç oranı, ünlü etkinlikleri ve dengeli mali politikasıyla ünlüdür. Ek olarak ülke, sağlık, eğitim, ifade özgürlüğü gibi çokca değişik alanda Güney Amerika'nın en gelişmiş ülkesi olarak kabul edilir.

Uruguay'a deniz yolculuğu ile ulaşmak da mümkündür, lakin bu uçağa göre çok çok pahalı ve çok çok uzun zaman alan bir metottur. Daha ucuz bir alternatif olarak, Arjantin ya da Brezilya'ya uçak ile gidildikten sonra Uruguay'a deniz yoluyla ulaşım sağlanabilir.

Ülkenin Güney Yarımküre'de olmasından ötürü sıcaklıkların yüksek olduğu Kasım - Mart ayları arasında ziyaret edilmesi tavsiye edilir. Bu ayların dışarısındaki devirde ülkede yoğun yağmur yağışları görülmektedir.

Türkiye'den Uruguay'a hava ve deniz yoluyla gidilebilir. Fakat Türkiye'den Uruguay'a direkt uçuşlar bulunmadığından Uruguay'a gidecek yolcuların muhakkak aktarma yapması gerekmektedir. Aktarma sürelerine bağlı olarak değişmekle birlikte, genel olarak seyahatler minimum 24 saat sürer. Mesela İstanbul'dan kalkan bir uçak öncelikle Paris'e, sonrasında Arjantin'e ve son olarak Uruguay'a inebilir.

 

Uruguay hükümeti ülkeyi ziyaret edecek olan Türk vatandaşlarından vize talep etmez. Fakat aktarma haline bağlı olarak iniş yapılmış olan ülkeler Uruguay'a geçişte vize isteyebilirler. Örnek verirsek Amerika Birleşik Devletleri aktarmalı uçuşlarda Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahipleri vizeye tabidir. Bu bakımdan uçuş rotasının vize prosedürleri göz önünde bulundurularak oluşturulmasında yarar vardır.

Uruguay'a seyahat etmeden önce bir aşı yaptırılmasına gerek yoktur. Ek olarak sağlık hizmetleri bedava olduğundan olası bir sağlık probleminde ülkenin sağlık kuruluşlarına gidilebilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Guatemala'ya nasıl gidilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?