Güney amerika kıtasına nasıl yerleşilir?

Güney Amerika'nın iklimi genel itibarı ile tropikaldir. Ama And Dağları'nda bulunan Ekvador, Peru ve Bolivya'nın yanında ek olarak Pa...

 

Coğrafi Keşifler kapsamında 1494 senesinde İspanyol ve Portekizliler tarafından keşfedilen Güney Amerika, genellikle turistik özelliği ile dikkat çekiyor. Kendine özel doğal güzelliği bulunan bu topraklara daimi olarak yerleşmek isteyenlerin yapması gerekli olan bir takım şeyler bulunmaktadır.

Güney Amerika'nın iklimi genel itibarı ile tropikaldir. Ama And Dağları'nda bulunan Ekvador, Peru ve Bolivya'nın yanında ek olarak Patagonya'nın bulunmuş olduğu Arjantin'in Güney kesimleri, Breziya Yaylaları ve Guyana'da Mayıs-Kasım ayları arası soğuk hava hakimdir. Benzer zamanda bu bölgeler, Güney Amerika'daki dört yüksek rakımlı bölüm olarak da bilinir.

Brezilya'nın kuzey kesimleri ise Amazon Ormanları ile kaplıdır. Bu özelliği ile sık olarak yağış alan bölümde nem sebebi ile insanlar fazla duramayabilir. Arjantin, Uruguay, Paraguay ve Brezilya'nın güney kesimleri ise diğerlerinden daha şanslı kesimlerdir. Fakat Güneydoğu'daki denizlerin varlığı nedeni ile kıtanın büyük bir kısmında kışın bile sıfır derecenin üzerine çıkabilir.

Güney Amerika'nın hayat şartları ülkeye göre değişir. Uruguay'da ev fiyatları pahalı olabilirken, Arjantin'de hayat pahalılığı ve alım gücü düşüklüğü olabilir. Fakat genelde 2015 itibarı ile Güney Amerika'da bir resesyon hakim. Bu yüzden ekonomide zor günler geçirebiliyorlar. Ek olarak Uruguay, 2013 senesinde The Economist tarafından "Yılın Ülkesi" olarak seçilmiş halde ve geliştirmeye devam ediyor. Suç oranında Venezuela lider haldedir. Sonrasında Brezilya ve Arjantin ve Uruguay gelir. Suç ve şiddet, Güney Amerikalıların en büyük sorunu olarak çıkıyor ve bunların birinci nedeni gelir adaletsizliğin yanında yoksulluk olarak göze çarpıyor. 

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Güney Amerika'da Surinam, Guyana, Fransız Guyanası ve Büyük Britanya'ya bağlı adalar haricindeki tüm yerleşim birimlerine 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilir. Buna istinaden bazı vatandaşlar üç aylık süre bitmeden bir başka Güney Amerika ülkesine uğrayıp ana ülkeye geri dönebilirler. Fakat bulunmuş olduğu ülkede oy kullanmayı isteyen TC vatandaşlarının o ülkenin vatandaşı olmasını gerektirir. Sonrasında vatandaşlık olma koşulları her ülkede farklıdır. Bu konuda en büyük kolaylığı sağlayan ülkeler Guyana ve Venezuela olurken, vatandaşlığı en zor olan Bolivya'da sadece Bolivyalı anne ya da babası olan insanların vatandaşlığı kabul edilmekte. Brezilya ise vatandaşı olacak kişilere koydukları şartlardan biri olarak Portekizce'yi iyi bilmeyi öne sürüyor. Fakat genel kural olarak Bolivya dışarısındaki tüm ülkelerde belli bir zaman orada yaşamaları gerekiyor. Bazı ülkelerde vatandaşlık konusunda seçenekleri vardır. Bu konuda katmadeğer yahut büyük hizmet kaydıyla Uruguay yahut evlilik yoluyla Brezilya ve Kolombiya iyi bir misal teşkil ediyor.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Somali'ye nasıl gidilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?