Buz hokeyi nasıl bir spordur?

Oyun, 2 takımla oynanır. Buz hokeyi sporunda her takımda 6 kişi bulunur. Takım sahaya 5 oyuncu ve 1 kaleci olarak dizilir. Takımların...

 

Erkekler ve kadınlar tarafından oynanabilen olimpik sporlardan buz hokeyi 19. yüzyılda ilk kez Kanada'da oynanmaya başlanmıştır. Son günlerde bu sporun en bilinen olduğu yer de yine Kanada ülkesidir.

Oyun, 2 takımla oynanır. Buz hokeyi sporunda her takımda 6 kişi bulunur. Takım sahaya 5 oyuncu ve 1 kaleci olarak dizilir. Takımların gayesi, buz üstünde sopa vasıtasıyla diski (pak) rakip takımın kalesine sokmak ve skor yapmaktır. Maç boyunca 3 devre vardır. Bu devrelerin süresi 20 dakikadır. Devre sonlarında takımlar kale değişimi yapar. Buz hokeyinde kullanılan ekipmanlar şunlardır:

Küçük cezalar

Bu cezalar çoğu zaman 2 dakika ya da daha az sürerler. Oyuncuların küçük ceza almasına neden olan hareketler şunlardır:

Oyuncunun zaman geçirmesi

Oyuncunun diğer oyunculara tehlike arz edecek kadar sopasını yukarı kaldırması

Oyuncunun başka oyuncuyu kasıtlı olarak düşürmesi

Oyuncunun rakibine dirsek atması yahut itmesi

Kıyafetler: Buzun üstünde oynanan bir oyun olduğundan dolayı oyuncuların kıyafetleri kalın ve yünlü olarak tasarlanmıştır. Oyuncular, buz üstünde rahat hareket edebilmeleri için özel yapım patenler giyerler. Sporcuların, buz zeminin sert olmasından ötürü yaralanmaları engellemek amacı ile kask ve eldiven giymesi zorunludur.

Sopa: Oyuncuların diski daha iyi kontrol edebilmeleri için sopanın ucu kıvrık yapılmıştır.

Disk(pak): Kullanılan disklerin kalınlığının 3 cm, çaplarının ise 8 cm olması gereklidir.

 

​Buz hokeyinde takımların tek gayesi gol atıp maçı kazanmaktır. Oyuncular maç içinde çokca kez tekme ile topa vurabilir ama tekme atarak gol atılmaz. Golün geçerli sayılabilmesi için sopa vasıtasıyla atılması gereklidir. Oyuncular diskten önce rakip sahaya geçip gol atarsa yine o gol geçersiz sayılır. Buz hokeyinde bu kuralın adı 'ofsayt' olarak bilinir.

Büyük cezalar

Bu cezalar hakemin kararına göre 5 ya da daha fazla süre oyuncunun dışarıda kalmasına neden olan cezalardır. Oyuncuların büyük ceza almasına neden olan hareketlerse şunlardır:

Oyuncunun rakibini yaralaması

Oyuncunun rakibiyle yumruklaşması

Buz hokeyinde toplamda 3 hakem bulunur. 2 yan hakem ve 1 orta hakem olarak sahaya dizilirler. Her oyunda olduğu gibi buz hokeyinde de yapılmaması gerekli olan hareketler vardır. Oyuncular kurallara uymadığı dönemlerde hakemler tarafından cezalandırılırlar. Bu cezalar küçük ve büyük olarak ikiye ayrılır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kürek nasıl bir spordur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?