Rugby'nin kuralları nelerdir?

Rugby, ellerin ve ayakların beraber kullanılabildiği oval bir top ile oynanan hayli sert hareketleri de içinde barındıran bir takım o...

 

1800'lü yılların başında İngiltere'de meydana gelen rugby eski bir oyundur. İlgili kurumlarca kabul edilen resmi kuruluş tarihi 1823 yılıdır.

Rugby, ellerin ve ayakların beraber kullanılabildiği oval bir top ile oynanan hayli sert hareketleri de içinde barındıran bir takım oyunudur. Oyunun mantığı bilinen futbol oyunu ile aynıdır, en fazla sayı yapan takım oyunu kazanır. Zamanımızda ana hatları benzer olmakla beraber iki değişik rugby oyun stili mevcuttur. Bunun temel nedeni oyunun ilk ortaya çıkması ile kurulan Rugby Birliği içinde ilerleyen senelerde ayrılan Rugby Ligi adlı bir kuruluşun ortaya çıkmasıdır. Bu iki ayrı kuruluş oyun mantığında iki başlılık yaratmıştır ve ana hatları benzer olmasına karşın detaylarda farklılıkları olan iki değişik rugby oyununun olmasına neden olmuştur.

Rugby İngiliz asıllı bir oyun olmasına karşın İngiliz kültürünün yaygın olduğu ülkelerde de hayli popülerdir, fakat dünya geneline bakıldığı zaman popülerlik sırasının alt basamaklarındadır. Hayli sert bir oyun olan rugby, zamanımızda kendi içinde hayli rekabet içeren iki değişik lige sahiptir.

Genellikle bakıldığı zaman rugby kırk dakikadan oluşan iki devre biçiminde oynanır. Takımlar on beşer insandan oluşur. Rugby oyununun en temel kuralı ileriye pas vermenin yasak olmasıdır. Bu kural ile beraber oyunun akışı oyuncuların pozisyonlarına göre şekillenmiştir. Takım içinde back adı verilen 7, forward adı verilen 8 oyuncu vardır. Forward oyuncuları karşı takımın back oyuncularını kesmek ve kendi back oyuncularının karşı takımın forward oyuncuları tarafından kesilmesini engellemek amaçlı oynarlar. Forward oyuncuları bu biçimde sert çarpışmalar gerçekleştirirler ve rugby oyununun bu kısmı büyük oranda Amerikan Futbolunu andırır. Forward oyuncuları bu sert çarpışmalar içerisindeyken back oyuncular ise ileriye pas vermeksizin topu rakip takımın kale sahasına götürmektir. Topu rakip takımın kale sahasına dokundurmak beş puan değerindedir. Diğer bir puan kazanma yöntemi ise topu rakip takımın kale direkleri üstünden aşırtmaktır ve üç puan değeri taşır. Bu biçimde en fazla puanı toplayan takım oyunu kazanır.

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Binicilik nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?