Scottish fold shorthair nasıl beslenir?

Güçlü ağız yapısına sahip olan Scottish Fold Shorthair’in beslenmesinde çoğu zaman özel beslenme programlarına gerek duyulmaz. Yetişk...

 

Bulunmuş olduğu her ortama kolay bir şekilde adapte olabilen Scottish Fold Shorthair’in en tipik özeliği diğer kedilerden değişik olan içe kıvrık kulaklarıdır. Geniş yuvarlak bir kafaya, yuvarlak gözlere ve tombul sayılabilecek yanaklara sahiptir. Sevimli görünüşü ve uyumlu olması hasebiyle en fazla tercih edilen kedi ırklarından biridir.

Beslenme

Güçlü ağız yapısına sahip olan Scottish Fold Shorthair’in beslenmesinde çoğu zaman özel beslenme programlarına gerek duyulmaz. Yetişkin bir kedinin günlük kalori ihtiyacı kilosu başına takriben 80 kaloridir. Protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyacını dengeli halde karşılamak için yaşına, kilosuna ve cinsiyetine göre veteriner hekimin önereceği kuru mamaların kullanılması yeterlidir. Ödül olarak hafta içinde bir kez yaş mama veya ızgara balık verilebilir. Lakin kilo almaya yatkın bir ırk olduğu unutulmamalıdır. Kilo almaması için fiziki aktivitelerle desteklenmeli, çokça oyun oynayarak enerjisini atması sağlanmalıdır. Beslenme ağırlığı için mama ve su kaplarının daima temiz olması, mama kabında bayat mama bırakılmaması önemlidir. 1 gün süreyle yenmemiş mamanın, yeni mama ile değiştirilmesi,  yemesi için zorlanmaması gerekmektedir.

Bakım

İlk secere kaydı çiftlik kedisi olarak yapılmış olan Scottish Fold, apartman dairelerinin yanında bahçede de rahatlıkla beslenebilir. Kısa tüylü olduklarından tüy bakımı gayet kolaydır. Hafta içinde 2 kez taranmaları çoğu kez yeterlidir. Scottish Fold insan ilişkileri hayli iyi, cana yakın ve uyumlu bir kedidir. Bulunmuş olduğu ortama kolay bir biçimde uyum sağlamaktadır. Çocuklar da dahil aile üyeleriyle arası iyidir. Tek bir sahibi benimser ve sahibini kendisi seçer. Okşanmayı ve sevilmeyi sevmesine karşın kucak kedisi değildir. Oyun oynamaya son derece düşkündür. Küçük topla bile enerjisini atabilecek kadar oyun oynayabilir.

 

Genel özellikleri

Yuvarlak ve geniş bir kafaya sahiptir. Çene yapısı güçlü, ağzı hafif uzundur ve öne doğru uzar. İri ve yuvarlak gözleri altın veyahut bakır renklidir. Ama göz rengi, tüy rengine münasip olarak farklılık gösterebilir. Yuvarlak hatlara sahip, kas yapısı gelişmiş bir kedidir. Vücuduna kıyasla bacakları kısa ama güçlü, patileri ise yuvarlaktır.

Scottish Fold Shorthair çiftleştirilirken, kendi çeşitleri tercih edilmez. Genel kural olarak kıvrık kulaklı kediler genetik bozuklukları sebebi ile başka ırktan düz kulaklı kediler ile çiftleştirilir. Benzer ırk arasındaki çiftleşme nihayetinde, doğan yavrulardaki genetik hasar türlü hastalıklara neden olur. Bütün Scottish Fold yavruları doğduğunda düz kulaklıdır. Doğumdan sonraki haftalar içerisinde kulakları kıvrılır. Kulak yapısı işitme fonksiyonları açısından sorun teşkil etmez.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan İran kedisi nasıl beslenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?