Bağırsak kurdu belirtileri

Tedavi bitkisel yollarla(şifalı bitkiler) yapılabileceği gibi ilaçla yapılmış olması da mümkündür. Parazit ilacı 2 doz biçiminde ilk ...

 

Bağırsak kurtları, kurt veya solucan halinde bağırsak içinde yaşayan parazitlerdir. Bağırsak kurtlarının çokca türü vardır. En çok görülenleri ise Kıl kurdu ve Ascarisedir. Kıl kurdunun boyu 1-2 mm, Ascarise’nin boyu ise 1-2 metreyi bulan türleri vardır.

Bağırsak Parazitleri Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi bitkisel yollarla(şifalı bitkiler) yapılabileceği gibi ilaçla yapılmış olması da mümkündür. Parazit ilacı 2 doz biçiminde ilk doz alındıktan takriben 15 gün sonra ikinci doz alınır. Ve bütün aile üyelerine tahlil istemeksizin uygulanmalıdır. Çünkü parazitler pek hızlı bulaşırlar. 

Bağırsak Parazitleri Nasıl Bulaşırlar?

Bunlarla birlikte bazı parazitler topraktan bile bulaşabilir. Toprak üstünde çıplak ayakla dolaşan insanların bu parazitlere yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Genelde ağız, el, deri ve nadiren de olsa dışkı yoluyla bulaşabilen bir hastalık çeşididir. Hijyen ve temizlik kurallarına dikkatli olunması bu hastalığın bulaşmaması için çok önemlidir. Yediğimiz besinlerin ve sebzelerin temizliğine dikkat edilmeli ve özenle yıkamalıyız.

Her yaşta görülebilen bu hastalık bilhassa hijyen ve temizlik kuralları bilgisi daha az olan çocuklarda görülme olasılığı daha yüksektir.

Bağırsak Paraziti Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak paraziti belirtileri, parazitin cinsine ve miktarına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Zaman zaman hiçbir belirti göstermeyebilir.

Sıkça karşılaşılan Bağırsak Paraziti belirtileri ise şunlardır:

Makat ve burun kısmında çokça kaşıntı

Hafif karın ağrısı

Bulantı

Kilo alamama(Özellikle küçük çocuklarda)

Gece uyurken yastığa tükürük akması

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Tırnak etleri nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?