Sineklik nasıl temizlenir?

Sineklikler dış ortamın kirletici etkilerine çok fazla maruz kaldıklarından ötürü çok kısa bir zaman içinde tozlanırlar ve kirlenirle...

 

Uçan haşereler olan sinekleri evlerden uzak tutmanın en etkili yollarından birisi pencerelerde ve balkon kapılarında sinekliklerin kullanılmasıdır. İnce gözenekli yapıları vesilesiyle sinekliler hem dış ortamdan içeriye sinek gibi istenmeyen canlıların girişine engeller, aynı zamanda eve hava girişine engel olmaz. Bunun yanı sıra dışarının görünmesini de fazla etkilemeyen sineklikler son günlerde pekçok evin vazgeçilmezleri arasındadır.

Sineklikler dış ortamın kirletici etkilerine çok fazla maruz kaldıklarından ötürü çok kısa bir zaman içinde tozlanırlar ve kirlenirler. Bu hal pencerelerde kötü görüntüye neden olduğundan sinekliklerin çokça temizlenmesi gerekmektedir. Şimdi, sinekliklerin nasıl temizlenmesi gerektiğine bir göz atalım.

Sineklikler genel açıdan 3 tür olarak karşımıza çıkarlar. Bunlar menteşeli olanlar, stor biçimine olanlar ve katlamalı olanlardır. Bu sineklik çeşitleri içinde en yoğun olarak kullanılanlar sinekliğin bir çerçeve içine yerleştirildiği ve menteşelerle pencere doğramalarına sabitlendiği sistemlerdir. Buna ek olarak son yıllarda daha işlevsel ve daha estetik olan stor ve katlamalı sineklik modellerin kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Stor sinekliklerde sinekli pencere üzerindeki bir kasa içindeki dönen bir boruya sarılmıştır ve pencere kenarlarındaki raylar içinden aşağı doğru indirilerek kullanılmaktadır. Katlamalı veyahut plise adı verilen modeller ise akordeon biçiminde pencerenin yahut kapıların bir kenarında pratik bir biçimde toplanabilir ve kullanılmak istendiği zaman yine raylar içinde hareket ettirilerek toptan açılabilirler.

 

Sineklik Nasıl Temizlenir?

Menteşeli sineklikler açılınca hafifçe yukarıya kaldırılarak yerlerinden çıkartılmalıdırlar. Yerlerinden çıkartılan sineklikler ise tazyikli suyun altında yıkanabilirler yahut ıslak bez kullanılarak silinebilirler. Sineklik bez ile silinirken esneme yapmaması için sineklik tülünün bastırılmaması gerekmektedir. Sinekliğin çerçevesi de benzer halde temizlenebilir. İsteğe göre temizlikte sabun ve arap sabunu gibi asitli olmayan maddeler de kullanılabilmektedir. Sineklik temizlenince kurulanmalı ve tekrar yerine takılmalıdır.

Pileli sinekliklerin temizlenmesi ise sineklik pencerede ve açık konumdayken yapılmaktadır. Bunu yapmak için sinekliğin ıslak bir bez kullanarak ve bastırılmadan, pile yönünde silinmesi gerekmektedir.

Stor sinekliklerin temizliği de pileli sinekliklerde olduğu gibi sineklik açıkken yapılmaktadır. Fakat stor sineklikler ıslak bezle silindikten sonra tümüyle kuruyana kadar toplanmamalıdırlar.

Sinekliklerde kullanılan ve sineklik tülü ismiyle anılan gözenekli malzeme bilhassa fiberglas veya alüminyumdan üretilir. Hayli sağlam olan sineklik tüllerinin temizliğinde dikkatli olunması gerekli olan çok önemli nokta, temizlik sırasında fırça kullanılmamasıdır. Kullanılan fırçalar tülün gözeneklerinin açılmasına neden olabilir ve bu hal da sinekliğin görevini yapmasına engel olur.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Ortanca çiçeği ne zaman ekilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?