Franchise nedir?

Tabii ki Franchise verecek firmanın başarılı, çalışan bir işletme, belli oranda tanınmışlık ve oturmuş bir sistemi olması şarttır. Ma...

 

Öncelikle Amerika'da meydana gelen ve hızla bütün dünyaya yayılan bu sistem; imtiyaz hakkı sahibi olan bir firma yahut markanın daha önceleri belirlenmiş bir zaman içinde yine belirlenmiş kural ve sınırlar içerisinde, belli bir ücret karşılığında o firma yahut markanın üçüncü kişi ve kuruluşlara kullandırılması anlamına gelir. Toplum içerisinde isim hakkının kullandırılması olarak da bilinir.

Tabii ki Franchise verecek firmanın başarılı, çalışan bir işletme, belli oranda tanınmışlık ve oturmuş bir sistemi olması şarttır. Malumdur ki başarısı ispatlanmamış bir organizasyonun satılması da mümkün değildir. Bir girişimcinin kendi çabasıyla oluşturacağı bir organizasyondan daha fazla kazanacağına inanması gerekmektedir ki bu sisteme dahil olsun. Franchise uzun vadeli bir iş anlaşmasıdır. Yani taraflar karşılıklı olarak birbirlerine yatırım yapmış olurlar ki bu halde da devreye katı disiplin kuralları girmektedir. Her tanınmış marka için hizmet kalitesi çok önemlidir. Mağaza düzeni ve bu düzenin sağlanması da önemlidir.

Franchise her şeyden önce bir pazarlama işidir. Tabiki şurada pazarlanan, satışı yapılmış olan şey bir ürün yahut hizmetten ziyade bir sistemdir. Yani Franchise veren bir firma girişimciye hazır iş satmış olur. Bu halde girişimcinin de dikkatini açması gerekli olan hal Franchise aldığı markanın güvenilirliği ve satış grafikleri olmalıdır. Kar elde edilmeyecek bir işe kimse yatırım yapmak istemez.

 

Bu günlerde Franchise sistemi ağırlıklı olarak ürün ve hizmet alanlarında yaygınlık göstermektedir. İlk önce daha fazla mal satışının artması ve karın daha yüksek tutulması amacıyla yapılmış olan bu işte zaman geçtikçe hizmet sektörü de yer almış ve başarılı işlere imza atmışlardır. 

Çağımızda bir çok büyük firma ülkesi sınırları içerisinde yahut yurt dışında daha fazla müşteriye ulaşmak için bu yöntemi kullanmaktadır. Bu bir iş anlaşmasıdır ve daha küçük girişimcilerin büyük markalarla iş yapabilmesinin önünü açan bir organizasyondur. Bu organizasyon genelde çok disiplinli ve katı kuralları olan fakat küçük yatırımcıların büyük meblağlar kazanmasında da çok etkili yöntemdir. Franchise yoluyla çalışan büyük marka ve firmalar bu sistemde yer bulan girişimciler çokca alanda geri hizmetler de sağlar. Örnek vermek gerekirse çok marka bu usulle açacağı mağazanın dekorasyon ve personel eğitimi gibi bölümlerini üstlenirler.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Elektrikli motor nasıl çalışır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?