Turşu ne zaman kurulur?

Turşular mevsiminde seçilen taze sebzelerle kurulduktan sonra muhakkak serin ve loş bir yerde asgari 15-20 gün beklemeli. Turşu ama b...

 

Sofralarımızın vazgeçilmezlerinden olan turşunun lezzetli olması için ne zaman ve nasıl kurulacağına dikkati açmak gerekmektedir.

Turşular mevsiminde seçilen taze sebzelerle kurulduktan sonra muhakkak serin ve loş bir yerde asgari 15-20 gün beklemeli. Turşu ama bu koşullarda olgunlaşır. Azami 1 ay sonra afiyetle yenilecek kıvama gelir. 

Kış mevsiminin etkili olduğu aylarda daha fazla tüketilse de her mevsim sofralarda yer alabilen turşular yaz ve kış mevsimlerinden olan sebzelerden olmak üzere iki gruba ayrılır. 

Yaz turşusu diye adlandırılan turşu, Mayıs, Haziran ve Temmuz gibi aylarda bilhassa domates ve salatalıktan yapılmaktadır. Bunlara ek olarak biber, fasulye, lahana vb. sebzeler de yaz mevsimindeki aylarda turşu olarak kurulabilir.

Marketlerde raflar turşularla dolu olsa da ev turşusunun yeri kişilerin gözünde daima başkadır. Çünkü ev turşusunda dayanıklılığı artıran kimyasallar vb. şeyler kullanılmaz. Ek olarak, fabrikalarda yapılmış olan turşularda gerçek sirke yerine asit içeren başka ucuz şeyler kullanılmaktadır. Annelerimizin evde kurduğu turşu, hele bir de her sebzenin kendi mevsiminde ise tadından yenmez.

Kış turşuları genelde Eylül ve Ekim gibi aylarda son hasat sebzeleriyle ekim ve şubat ayları arasında tüketmek için kurulur. 

Sebzelerin en taze ve en sağlıklı olduğu zamanı da turşu kurarken iyi bilmek gerekmektedir. Örneğin turşu denince akla ilk gelen salatalığın en taze olduğu dönem Haziran ayıdır. En küçük ve sert salatalıktan Haziran ayında güzelce kurulan turşu çok lezzetli olur. Böyle zamanlarda fiyat biraz pahalı olabilir ama lezzeti enfes olur.

 

Turşu bidonlarının vazgeçilmezlerinden lahana - Kasım, kara lahana - Aralık, biber ise Eylül ayında en güzel halde yetişir. Pek fazla yerde bulunmayan ama tadını alanların vazgeçemediği patlıcan turşusu için ise patlıcanın en taze olduğu Mayıs ayı beklenmelidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Baharatlı patates nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?