İrmik helvası yapımı

Hepsinden önce tereyağını ve margarini tencereye atıyoruz. Onları düşük sıcaklıkta güzelce eritiyoruz. Yeri gelmişken söyleyelim ki h...

 

Evlerimizde yaygın olarak yaptığımız tatlıların başında helva gelir. Kimine göre irmik helvası kimine göre un helvası tercih edilir. Biz orada evimizde irmik helvası nasıl kolay yapılmaktadır onu anlatacağız.

Hepsinden önce tereyağını ve margarini tencereye atıyoruz. Onları düşük sıcaklıkta güzelce eritiyoruz. Yeri gelmişken söyleyelim ki helvamızın yapımı boyunca hep kısık ateş kullanacağız. Ateş hiç artmayacak. Tereyağını ve margarini erittikten sonra 2 bardak irmiğimizi atıyoruz.

Malzemeler:

Ve son olarak 2 bardak şekerimizi de ekledikten sonra ocağın altını kapatıyoruz. Şekeri güzelce karıştırıp yayıyoruz. Şekerin tencerenin her tarafına eşit olarak dağılmasına özen gösteriniz. Güzelce karıştırınca tencerenin üstüne kağıt havlu kapatıp tencerenin kapağını kapatın. Kağıt havlu koymamızın gayesi buharı çekmesidir. Aksi durumda tencerenin içindeki buhar kapağa ulaşıp su damlası olacak ve tekrar tencereye damlayıp helvamızı ıslatacaktır. Bunun önüne geçmek için havlu kullanın.

-2 yemek kaşığı tereyağ

-2 su bardağı şeker

-2 su bardağı süt

İrmik pembeleştiğinde 1 paket dolma fıstığını döküyoruz. Onunla beraber de kısa bir zaman karıştırıyoruz ki fıstık heryere eşit olarak dağılsın ve biraz kavrulsun.

-1 yemek kaşığı margarin

-1 paket dolma fıstığı (seçime bağlı)

Kapağı kapalı halde takriben 10 dk kadar dinlendirdikten sonra artık helvanız servise hazırdır. Dolaba koymadan ya da bekletmeden, sıcak bir biçimde yemenizi tavsiye ederiz. Afiyet olsun.

 

-2 su bardağı irmik

-1 tutam tuz

Benzer biçimde düşük sıcaklıkta irmiğimizi de kavuruyoruz. Karıştırmayı hiç bırakmayın. İrmik pembeleşinceye kadar kavurmaya devam ediyoruz. Bu işlem takriben 10-15 dakika sürer. 

Not: Bu malzemeler ile takriben 8-10 porsiyon irmik helvası elde edebilirsiniz.

Sonrasında 2 bardak sütü boşaltıyoruz ve bir tutam tuz atıyoruz. (Tutam demek; işaret parmağımız ile baş parmağımız arasında tutabildiğimiz kadarı demektir.) İrmik helvasına tuz ne alaka demeyin, zıt tatlar birbirini dengeler ve tatlınızın daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Ek olarak atalarımıza göre tuz berekettir ve ocakta ne pişerse pişsin asgari 1 tutam tuz kullanılmaktadır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Gazlı içeceklerin zararları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?