Nazar boncuklu bileklik nasıl yapılır?

Nazar boncuklu bileklik denildiği zaman, bilekliğin sadece nazar boncuklardan oluşacağını düşünmeyin. Nazar boncuklarının arasına, te...

 

Kullanım alanı çok yaygın olan nazar boncukları, aksesuarlarda da vazgeçilmeyen malzemelerdir. Kolyelerde, bilekliklerde, dekorasyon eşyalarında nazar boncuğu kullanılmaktadır. Biz de bu yazımzda nazar boncuğundan bileklik yapımına değineceğiz.

Nazar Boncuklu Bileklik

Malzemeler

Orta boy nazar boncukları( istediğiniz renkte olabilir)

Misina

Klips, kapama ve halka

Orta boy vizon ve krem rengi sade boncuklar

Altın sarısı metal boncuk (somun görünümlü)

Nazar boncuklu bileklik denildiği zaman, bilekliğin sadece nazar boncuklardan oluşacağını düşünmeyin. Nazar boncuklarının arasına, tek renk benzer büyüklükte boncuk koymanız, nazar boncuklarını daha fazla ortaya çıkaracaktır. Bu sebeple biz, nazar boncuklu bileklik yaparken orta boy mavi elips biçiminde nazar boncuklarını kullanırken, aralarına vizon rengi yuvarlak boncuklar koyacağız. Siz de dilediğiniz rekleri kullanabilirsiniz.

Nazar Boncuk Uçlu Bileklik

Malzemeler

Nazar boncuklu uç (iki tarafı da kulplu ve delikli olmalıdır)

Mum ip (lacivert renkte)

Lacivert renkteki mum ipini bileğinizin ölçüsünde kesin. Nazar boncuklu ucu elinize alın. Bu ucun biri sağda diğeri solda olmak üzere, ip geçebilecek iki adet deliği vardır. Kestiğiniz mum ipin bir ucunu alın ve nazar boncuklu ucun bir deliğinden 3-4 cm uzunluğunda geçirin. Delikten henüz geçmemiş kısmı ve delikten geçirdiğiniz kısmı biri birine düğümleyin. Benzer ipin kullanmadığınız diğer ucunu, nazar boncuklu ucun boş kalan diğer deliğinden geçirin ve benzer halde 3-4 cm uzunluğunda geçirdikten sonra, yine henüz geçmemiş bölümüne geçirdiğiniz ipi ile düğümleyin. Düğümlerinize çakmakla ateş tutarak biri birine tam olarak yapışmasını sağlayın.

 

Dilerseniz bu üçüncü nazar boncuklu bilekliği de, diğer ikisinin yanına takabilir, nazar boncuklu bileklik kombini yaratabilirsiniz.

Bilekliğiniz artık hazır!

Bir nazar boncuğu, bir vizon rengi boncuk olabilecek biçimde misinaya, bileklik ölçünüzün yarısı kadar dizin. Bir adet somun görünümlü metal boncuk geçirin ve sonrasında tekrar bir nazar boncuğu bir vizon boncuk sıralamasıyla kalan boncukları dizin. Bilekliğinizin ölçüsüne kadar olan misinaya, boncukları dizdikten sonra, misinanın iki kenarını kapama ile kapatın. Daha sonra birine klips, öbürüne halka takın. Nazar boncuklu tek sıra bilekliğiniz hazır.

Vizon rengi boncukların yerine, benzer boncukların krem rengini de kullanarak bir adet daha tek sıra nazar boncuklu bileklik yapabilir, iki bilekliği de aynı süre içinde takarak daha dolgun ve şık görünüm yakalayabilirsiniz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kalemlik nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?