Eşarp nasıl temizlenir?

Eşarp temizliği kumaştan kumaşa değişiklik göstereceği için etiketindeki temizleme talimatlarına muhakkak bakılmalıdır. Eşarplar kuru...

 

Eşarplar değişik değişik nedenlerden ötürü çabuk kirlenebiliyor. Bu sebepleri şu biçimde sıralamak mümkün:

Eşarp temizliği kumaştan kumaşa değişiklik göstereceği için etiketindeki temizleme talimatlarına muhakkak bakılmalıdır. Eşarplar kuru temizlemeye verilebileceği gibi evdeki imkanlarla da temizlenebilir.

Eşarplar makinede zarar görebilecekleri için, daha fazla elde yıkama yöntemi tercih edilmelidir. Eşarpları elde yıkamak için kullanılacak temizlik malzemeleri; seçime göre saç şampuanları, yüz yıkama jelleri, bebek şampuanları veyahut büyük marketlerde bulunabilecek eşarp şampuanları şeklindedir.

Seçilen şampuan soğuk suya yakın olacak biçimde ılık suda köpürtülmeli. Daha sonrasında lekeli olan eşarp su içine alınmak suretiyle, lekeli olan bölümleri yumuşak hareketler ile biri birine sürtülmeli.  Sonrasında yine ılık yahut soğutulmuş su ile köpüğünden arınıncaya kadar, fazla çitilemeden durulanmalıdır. Eşarp fazla çitilenirse, kalitesini kaybedebilir, yıpranabilir ve rengi solabilir. Durulanan eşarp hafifçe sıkılıp, silkenelebilir. Kurutma işlemini de bir yere asılarak yapılabilmektedir, ama mandal izi oluşmaması için, temiz çarşaf üstüne serilerek de kurutulabilir.

Eşarp temizlerken dikkatli olunması gerekli olan diğer bir nokta, renklerin biri birine karışmaması için her eşarp için ayrı temizleme suyunun hazırlanmasıdır.  Buna dikkat edilmezse:

 

Ek olarak, eşarplar renklerinin canlılığını korumaya devam ettirmesi için su içerinde fazla bekletilmemelidir.

Leke çıkarılmak istenirken, lekenin daha fazla büyümesine yol açılabilir.

Benzer suda yıkanan eşarpların renkleri biri birine bulaşabilir.

Not

 Eşarp ipek kumaşa sahip ise çitileme işleminden imkan bulduğunuz sürece uzak durulmalı. Bu gibi hallerde lekeli eşarp su içine bir müddet batırılıp, çıkartılır. Temiz suyla durulandıktan sonra da düz zemin üstünde kurutulabilir.

Kullanılan eşarplara devamlı parfüm sıkılması da onların kirlenmelerine yol açar.

Yağlı tene sahip olan kimselerin de eşarpları çabuk kirlenebilir.

Yüze yapılmış olan makyajın ve sürülen kremlerin temasıyla da eşarplar kolay bir şekilde kirlenebilir.

Sıklıkla takılan eşarplar, fazla kullanıldıkları için çabuk kirlenebilir.

Özel olarak yaz gibi aylarda çok sık kullanılan eşarplar ter kokabilir ve ter lekesi taşıyabilir.

Peki yukarıdaki gibi veyahut başka sebeplerle de kirlenen eşarpları temizlemek için neler yapmalı?

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Ketçabın bozdulduğu nasıl anlaşılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?