Araç periyodik bakımı nedir?

 ilk başta aracınız söylediğimiz kadar yol kat ettiyse yahut bakımının üstünden bir sene geçtiyse aracınızın marka ve modeline göre b...

 

 Araçlarınızın mekanik ve elektronik çok karmaşık donanım ve aksama sahip olduğundan bunların iyi ve sağlıklı biçimde çalışıp çalışmadığının belli periyotlarla kontrol edilmesi/ettirilmesi gerekiyor.

 ilk başta aracınız söylediğimiz kadar yol kat ettiyse yahut bakımının üstünden bir sene geçtiyse aracınızın marka ve modeline göre bu işlemleri yapmaya yetkili bir servisten randevu alıyoruz. Bize verilen gün ve saatte aracımızı servise götürüp teslim ediyoruz. Araç periyodik bakım işlemleri 2-4 saat arasında süren işlemler olduğundan bir müddet aracınızdan mahrum kalacağınızı unutmayın. Servis aracınızı aldıktan sonra aşağıda sırladığımız ve adına genel chek-up işlemi adı verilen işlemleri uygular. Bunlar:

Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra size servis tarafından aracınıza ne işlemler yapıldığını ve buna karşılık ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini belirten bir belge verilecektir. Bunun dışında araç periyodik bakıma alınmadan sizin araç üstünde tespit ettiğiniz bir aksaklık var ise bunu servis yetkilisine söylemeyi de ihmal etmeyin!

            Bu bakım periyotları aracınızın yakıt tipine göre değişkenlik gösterebiliyor. Örnek vermek gerekirse benzinli araçlarda çoğunlukla 10000 km'de birken bu hal dizel araçlarda 15000 km'yi bulabiliyor. Tabi araç periyodik bakımında tek faktör aracımızla yaptığınız kilometre değil. Bir sene içerisinde bu kadar yol kat etmesek bile uzmanlar bu bakımların senede minimum bir kere yaptırılması gerektiğini söylüyorlar. Eğer aracınız garanti kapsamındaysa ve siz yetkili bir serviste araç periyodik bakımını yaptırmazsanız aracınız garantiden de çıkıyor.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Led aydınlatma nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?