Kıyafetlerin ömrü nasıl uzatılır?

Bayılarak aldığınız, sırf bu sebeple etiketine bile bakmadığınız bir kıyafetin sizinle birlikte uzun seneler kalmasını, ayrıca ilk gü...

 

Bayılarak aldığınız, sırf bu sebeple etiketine bile bakmadığınız bir kıyafetin sizinle birlikte uzun seneler kalmasını, ayrıca ilk günkü gibi canlı renklerde ve yepyeni görünmesini istemez misiniz? Bahsettiğimiz bu hal büyük genel olarak sizin ürünü kullanma şeklinizle alakalıdır. Bu vesileyle bireysel tasarruf yaparak bütçenizi de desteklemiş olursunuz. Kıyafet tercihinde tasarruf yapmak istiyor iseniz birkaç kez giyip kenara atacağınız kıyafetlerden çok devamlılığı olan parçalar seçmeye çalışın. “Ucuz etin yahnisi yenmez.” inanışından çok uzaklaşmadan kalitesine güvendiğiniz ürünler seçmeye çalışın.

Kıyafetlerinizin ömrünü uzatmak için neler yapılabilir?

Kıyafetlerinizin üstüne parfüm sıkmaktan uzak durun. Bazı parfümler kıyafet üstünde leke yapabilir.

Pamuklu kıyafetler sürekli ve makinede yıkanmaya uygun olur. Lakin narin yapıdaki kıyafetlerinizi elde yıkamaya . Veya çamaşır makinelerinin birçoğunda bulunan elde yıkama programlarını tercih edin.

Lekeler, çok leke çıkarıcıyla artık daha kolay çıkmaktadır. Fakat yerleşmiş lekeler her ne marka veyahut özellikte ürün kullanırsanız kullanın kıyafetlerinizi yıpratır. O nedenle yapacağınız en sağlıklı şey, leke oluşur oluşmaz müdahale etmektir. Bunun sayesinde lekeyi hemen çıkarır ve kıyafetinizi hırpalamamış olursunuz.

Kıyafetinizin özelliği her ne olursa olsun muhakkak tersten ütüleyin. Bundan dolayı rengine zarar vermemiş olursunuz.

 

İlk yapacağınız hassaten narin yapıdaki kıyafetlerinizi sürekli kurutma makinesine atmamak olmalıdır. Eğer mümkün ise hiç kurutma programına koymamak gerekmektedir. Lakin arada aceleniz olduğu hallerde kurutma programı uygulasanız bile bunu devamlı yapmaktan kaçının. Her ne kadar kısa kurutma programına atsanız da kıyafetlerinizin daha çabuk yıprandığını, inceldiğini görürsünüz.

Renkleri benzer olan kıyafetlerinizi gruplayarak beraber yıkayın. Biri birinden değişik renklerdeki kıyafetleri birlikte yıkarsanız renklerin biri birine karışmasına neden olursunuz.

Kıyafetlerizi yıkarken olabildiği miktardai olabildiği ölçüde ılık su tercih edin. Unutmayın ki sıcak su, kıyafetlerinizin dokusuna zarar vermektedir.

Kıyafetinizi muhakkak yıkama talimatına uygun biçimde temizleyin. Etiketin sizi yönlendirdiği şeklin dışına çıkmaktan uzak durun.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Eski ayakkabı nasıl değerlendirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?