Erken doğum önlenebilir mi?

Anne adaylarının erken doğumun meydana gelmemesi için dikkatli olması gerekli olan hususlar bulunur. Bunların bazıları anne olacak ka...

 

Bebeklerin anne karnında normal gelişimlerini tamamlamaları için geçmesi gerekli olan süre 37 haftadır. Lakin dünya geneline bakıldığı zaman takribî %10 oranında erken doğum gözlenmektedir. Uzmanlara göre 34. haftadan sonra eğer doğum sancıları artarsa bir ilaç takviyesi olmadan doğum yapılmaktadır. Çünkü 34. haftadan sonra bebeklerde genel olarak bir problem gözlenmemektedir. Fakat bundan ne kadar önce doğum yapılırsa bebekteki problem riski de o kadar fazla olur. O yüzden de erken doğum engellenmeye çalışılır. Ama unutulmaması gerekli olan günümüz şartlarında gelişen imkanlar ile birlikte yenidoğan bakım üniteleri hasebiyle erken doğan bebeklerde de yaşama ihtimali hayli artmıştır.

Anne adaylarının erken doğumun meydana gelmemesi için dikkatli olması gerekli olan hususlar bulunur. Bunların bazıları anne olacak kadının elinde olan haller olsa da bazıları doğuştan gelen sorunlardan kaynaklanmaktadır. Örnek vermek gerekirse, rahim kısmında doğuştan gelen anormallikler veyahut sonrada gerçekleşen enfeksiyonlar erken doğuma neden olabilir. Ek olarak, çoğul gebelikler ve önceleri de erken doğum yapmış anneler öncelikli risk gruplarıdır. Bunlara ek olarak diyabet veyahut yüksek tansiyon hastası olan, sigara ve alkol kullanan kadınlarda erken doğum daha çok gözlenmektedir. Erken doğum riskini azaltmak için önceleri türlü tedbirlerin alınması gerekir.

 

Erken doğumu engellemek için neler yapılmalıdır?

Diyabet veyahut yüksek taniyon sorunu olan anne adayları sık bir biçimde doktora görünmelidir. Devamlı olarak gözetim altında kalıp, bebeğimizin gelişimini takip etmeleri erken doğumu engellemek adına gayet faydalı olur.

Hamilelik boyunca alkol, sigara veyahut uyuşturucu madde kullanılması erken doğum riskini arttıran faktörler arasında yer alır. O yüzden anne adaylarının bur tür davranışlarda bulunmuyor olması gerekir.

Ek olarak hamilelik boyunca az veyahut fazla kilolu olmak da erken doğum risklerini arttırmaktadır. Kişinin normal kilo seviyesinde olması önemlidir. Buna ek olarak hamile kalınan zaman boyunca düzgün ve sağlıklı yaşam tarzı da riskleri azaltan etken arasındadır. Özel olarak yüksek risk grubu içinde kalan anne adaylarının bu hale daha çok dikkat etmeleri tavsiye edilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bebeklere yasak yiyecekler nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?