Emaye çaydanlık nasıl parlatılır?

Emaye özellikteki mutfak eşyaları verdikleri lezzet açısından diğer ürünlere göre daha fazla tercih edilir. Lakin emaye çaydanlık yüz...

 

Mutfakta kullanılan eşyalar zaman geçtikçe yoğun kullanımdan kaynaklanan doğal yıpranma ve eskime sürecine girerler. Özel olarak tencere, tava ve çaydanlık gibi direkt pişirme ve kaynatma gibi işler için kullanılan ve bu nedenle devamlı ateşe maruz kalan mutfak eşyaları daha özenli kullanım gerektirir. Mutfakta tercih edilen bir tür olan emaye kaplama çaydanlıklar uzun zaman kullanılması mümkün olan dayanıklı eşyadır. Ama dış yüzeyi ne kadar temiz olursa o kadar kullanılabilir olabilecektir. Pekâlâ, emaye kaplama çaydanlıklar nasıl temizlenmelidir?

Emaye özellikteki mutfak eşyaları verdikleri lezzet açısından diğer ürünlere göre daha fazla tercih edilir. Lakin emaye çaydanlık yüzeyinde uzun zaman kullanım nedeniyle ve ateşin etkisiyle siyah lekeler oluşabilir. Bu lekeler görsel anlamda kötü görünüm sergileyecektir. Çözüm için bir nebze zeytinyağı bir nebze karbonat ile karıştırılır. Oluşan karışım temiz bez veyahut sünger ile emaye çaydanlığın dış yüzeyine uygulanmaktadır. Kullanılacak süngerin veyahut diğer maddenin yapısının çok sert olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Ek olarak çok bastırmadan ötürü oluşabilecek çizilmeleri engellemek adına yumuşak ovalamalarla çaydanlık ovulmalıdır. Karbonat ve zeytinyağı ile ovulan çaydanlık bu haliyle yarım saat bekletilmeli ve sürenin bitmesine yakın bol ve temiz su ile durulanmalıdır.

Marketlerde bulunabilecek ve duyarlı mutfak eşyaları için münasip olan kremsi parlatıcılar da tercih edilebilmektedir. Fakat yine unutulmamalıdır ki, kullanılacak malzemenin yapısı ve ovma sertliği emaye çaydanlığın yüzeyinin parlaklığını ve çizilmesini etkileyecektir. Zarar verebilecek malzemeler ile temizlik yapılmamalıdır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Yağ lekesi mobilyadan nasıl çıkar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?