Ahşap mutfak temizliği nasıl yapılır?

Ahşap mutfaklarda bilhassa dolapları temizliyorken ahşap yüzeyler için özellikle üretilmiş ahşap yüzey temizleyicileri kullanmalısını...

 

Mutfak dekorasyonlarında çokca değişik alternatifiniz bulunur. Bu alternatifler arasında lake mutfaklar, ahşap mutfaklar vb. sayılabilir. Mutfakların sahip olduğu her özellik, farklı kullanım ve bakım gerektirir. Siz bunların farkında hayli gereken uygulamaları yapacağınızdan her ürün uzun seneler ilk günkü yeniliğiyle kalacaktır. Söz gelimi lake mutfaklar narin yapıda olduklarından çizilmelere karşı duyarlı olan mutfakların darbelere karşı korunması gerekmektedir veya ahşap mutfak mobilyaların sudan korunması gerekmektedir gibi ayrıntılar can kurtaran bilgiler arasındadır.

Ahşap mutfak temizliği nasıl yapılır?

Ahşap mutfaklarda bilhassa dolapları temizliyorken ahşap yüzeyler için özellikle üretilmiş ahşap yüzey temizleyicileri kullanmalısınız. Bu ahşap yüzey temizleyiciler hem yüzeyleri çiziklere karşı korur aynı zamanda olası renk değişimlerine neden olmaz.

Ahşap yüzeyler benzer zamanda çizilmelere karşı dayanıklılık göstermez. Şu nedenle temizleme kısmında sert yüzeyli bezler ve temizlik ürünleri kullanmak yerine mikrofiber olarak bilinen ve yumuşak formdaki bezler, ek olarak kremsi özellikteki temizlik ürünleri tercih edilmelidir.

Genel temizlik safhasında ahşap temizleyici ürünler mutfağınızı çok temiz ve ışıltılı yapmaya yetecektir. Ama mutfak dolaplarınız lekeliyse ahşap temizleme ürünleriyle müdahale etmeniz yeterli olmaz. İçerisinde ağartıcı bulunmayan yağ çözlerle dolapların yalnızca lekeli bölümlerine uygulama yapınca genel temizliğini ahşap temizleme ürünleriyle yapabilirsiniz. Bu vesileyle temizliğnizi tamamlarken ahşap mutfağınızı da korumuş olursunuz.

 

Ahşap, zor kabul edilen yüzeyler arasındadır. Bunun sebebi ahşabın su ile teması sonuç kısmında çabuk renk değiştirmesi, kararması ve zarar görmesidir. Bu noktada ahşap mutfakların bakımı zor gibi görünebilir. Esasen biraz dikkat, biraz da özenle bakımını kolaylıkla yapacağınız mutfaklarınız son derce şık ve yeni kalacaktır. Ahşap yüzeyleri gelişigüzel her malzemeyle temizlemek doğru olmaz. Bu biçimde yaptığınız temizlik, kısa vadede fark etmeseniz bile hassaten dolaplarınıza uzun bir zaman sonra zarar vermektedir.

Ahşap, bir dönemin zenginlik ve bolluğunun simgesi durumundaydı. Lakin bu hal zaman geçtikçe değişim gösterdi. Ahşap mutfaklarda yine var ama bütünüyle modern yüze bürünmüş şekliyle karşınızda.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Puf minder nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?