Elma sirkesinin saça faydaları

Elma sirkesi saç bakımında saf olarak kullanılmamalıdır. Kullanılacak olan elma sirkesindeki asit oranının %4 ile %9 arasında olmasın...

 

Saç bakımı, hem etkileyici bir görünüş ve özgüven için, aynı zamanda sağlık için hayli önemlidir. Bu nedenle saç bakım ürünleri ile ilgili düzenli bir şekilde harcamalar yapılmaktadır ve saçların daha sağlıklı ve daha canlı olması amaçlanır. Lakin saç bakımı için türlü doğal yöntemler de yok değil.

Elma sirkesi saç bakımında saf olarak kullanılmamalıdır. Kullanılacak olan elma sirkesindeki asit oranının %4 ile %9 arasında olmasına dikkat edilmeli ve 1 ölçek elma sirkesine 7-8 ölçek kadar su eklenmek suretiyle karışım elde edilmelidir. Bu karışım ise saçlar yıkanınca durulama suyu olarak hafta içinde 2 defa kullanılmalıdır. Peki, elma sirkesinin saça faydalarının neler olduğunu biliyor musunuz?

Saç bakımında kullanılan doğal ürünlerden birisi de elma sirkesidir. Elma sirkesini hem asitlik derecesi, aynı zamanda içerdiği enzim ve vitamin gibi maddelerle saçlar için hayli iyi bir bakım ve ürünüdür. Lakin saç bakımında elma sirkesinin ne kadar ve nasıl kullanılacağına dikkatli olunması gerekmektedir.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Elma sirkesinin en ehemmiyetli özelliği, durulama suyunu saçın asitlik derecesine getirmesidir. Uzmanlar saçların en etkili temizliği için pH değeri, saçın pH değeri olan 5,5 olan temizlik ürünleri kullanılması gerektiğini belirtiyorlar. Lakin şebeke sularının pH değeri bu değerin üstünde olduğundan dolayı, suya sirke ilave edilmesi suyun pH değerini düşürerek saç temizliği için münasip pH değerinde su ilave edilmesini sağlamaktadır.

 

Elma sirkesi saç derisinde ayrıntılı olarak bir temizlik sağlamaktadır ve bu biçimde saç derisinin daha rahat hava alması sağlanmaktadır.

Elma sirkesi saçların beslenmesine yardım eden olarak daha çabucak uzamalarını sağlamaktadır.

Elma sirkesi saçları yumuşatır ve daha parlak görünmelerinde neden olur.

Elma sirkesi saç tellerini güçlendirerek saç dökülmesinin engellenmesine de yardım eder. Ek olarak elma sirkesi saçtaki mantar yahut bakterileri de yok ettiğinde, bu canlılardan kaynaklanan saç dökülmesi de elma sirkesi uygulamasıyla engellenmiş olur.

Elma sirkesi saçlı derinin pH değerinin ideal seviyede kalmasını sağlayarak, derideki kepeklenmenin önlenmesine de yardım etmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Saç kremi neden kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?