Efes turu

 Antik zamanda zenginlerin yaşadığı Yamaç Evler, lüks tasarımı ve günümüz modern yaşamına münasip olarak dizayn edilmiş konforuyla si...

 

Efes Antik Kenti, kuruluşu Cilalı Taş Devri'ne dayanan İyonya'nın 12 şehrinden biriydi. Günümüzde İzmir'in Selçuk ilçesine bağlıdır ve İzmir'in şehir merkezinden takriben 1 saatlik uzaklıktadır. Antik Kent'e İzmir'den trenle veya minibüslerle ulaşmak mümkündür. Ek olarak Kuşadası'ndan da minibüslerle ve turlarla gidilebilir. Haziran ve ağustos ayları arasında aşırı sıcak olan Efes'e ilkbahar ve sonbaharda gidilmesi uygun olur.

Yamaç Evler

 Antik zamanda zenginlerin yaşadığı Yamaç Evler, lüks tasarımı ve günümüz modern yaşamına münasip olarak dizayn edilmiş konforuyla sizleri şaşırtacaktır.

Celsius Kütüphanesi

Kentin en güzel yapılarından biri olan kütüphane benzer zamanda bir mezar anıtıdır. 1970-1980 yılları arasında restore edilen kütüphanenin ön yüzünün fotoğrafı çekilmeye değerdir. Ek olarak bazen kütüphanenin önünde düzenlenen konserlere de katılabilirsiniz.

Tiyatro

Efes'e girdiğiniz anda karşınıza kentin en büyük yapısı olan antik tiyatro çıkar. Antik zamanda gladyatör savaşları ve sanat gösterileri yapılmış olan bu tiyatro 24.000 kişiliktir. El çırparak veya şarkı söyleyerek farkedeceğiniz akustik yapısına hayran kalabilirsiniz.

Meryem Ana Evi

 Meryem Ana'nın son zamanlarını geçirmiş olduğu ev olarak rivayet edilen yapı, Antik Kent'den çıkıp ince bir yol boyunca dağı tırmanarak ulaşılır. Ev ziyarete açıktır. Hristiyanlar burayı ziyaret ettiklerinde hacı olduklarına inanırlar. Mum yakıp dilek dileyebilir, orada bulanan çeşmelerden dağ suyu içebilir veyahut bir dileğinizi kağıda yazarak dilek duvarına asabilirsiniz. 

 

Tüm eserleri görülmeye değer olan Efes'te mandalina bahçelerinin büyülü kokusu eşliğinde gezebilir, bilinen gözlemelerin tadına bakabilir ve Efes'e 15 dk mesafedeki Şirince köyünü ziyaret edebilirsiniz.

Efes Antik Kent'e giriş 2014 senesi itibarı ile tek kişi için 30 TL'dir. Müze kartınız var ise para vermeden giriş yapabilirsiniz ama müze kartı Efes Yamaç Evlerde geçerli değildir. Oraya girebilmek için ekstra 15 TL ödenir. Senede takriben 1,5 milyon turistin ziyaret ettiği Efes'in görülmesi gerekli olan yerlerini şöyle sıralayabiliriz;

Artemis Tapınağı

 Mermerden inşa edilmiş ilk tapınak olan Artemis Tapınağı, dünyanın 7 harikasından biridir. Adını ölümsüzleştirmek isteyen Herostratus adlı bir Yunanlı tarafından M.Ö. 356 senesinde yakılmıştır ve bugünümüze yalnızca birkaç mermer blok kalmıştır ama yine de görülmeye değer bir yapıdır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Türkiye'de rafting yapılabilecek yerler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?