Off road nasıl yapılır?

Off-Road tanımı içinde off-road’un nerelerde yapılabileceğini kısmen açıkladık. Bu spor şehrin düzgün yollarından uzak olan ve doğal ...

 

Off-Road insan eliyle yapılmış olan yoların bitmesine yakın yani asfalt vb malzemelerle yapılmış olan yolların bittiği doğal yolların başladığı yerde yapılan araç sporudur. Bu tanıma karşın Off-Road yarışlarının genellikle insan eliyle oluşturulmuş arazilerde yapıldığının da altını çizmek lazım. Lakin bu yarışlar bir müsabaka niteliğinde olduğunu ve seyircilerinde kolay ulaşabileceği arazilerde yapılmış olması gerekliliğinin var olduğunu belirtmek lazım. Doğal alanlarda yapılmış olan off-road yarışları da vardır.

Off-Road Nerede Yapılır?

Off-Road tanımı içinde off-road’un nerelerde yapılabileceğini kısmen açıkladık. Bu spor şehrin düzgün yollarından uzak olan ve doğal olarak oluşmuş olan yollarda yapılmaktadır. Genellikle bir dağ yamacında bu spor yapılabildiği gibi, bazen sahil şeritlerinde de yapıldığını görmek mümkündür. Antrenmanlar sırasında kullanılan yollar oranla yarış güzergahlarına göre daha doğal engellerle doludur.

Off-Road yarışlarında ise yarış yapılacak alan genel olarak iş makineleri ile engellerle donatılır. Bu engeller bazen bir yükselti, bazense içerisi su dolu bir havuz olabilir. Doğal alanlarda yapılmış olan yarışlarda bir hayli fazladır. Böylesi yarışlarda yarış parkuru kazıklarla diğer alanlardan ayrılır ve sürücülerin kazıkların belirlediği yolu takip ederek yarışmayı tamamlamaları beklenmektedir.

 

Off-Road Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yarış sırasında yapılmış olan en büyük hatalardan biri kazanma hırsıyla yapılmış olan dikkatsiz hareketlerdir. Bunlardan kaçınılmalıdır. Zira off-roadda denge önemli görülen bir konudur. Lakin genellikle hırs bu faktörün göz ardı edilmesini ve devamında yaralanmaları yanında getirebilmekte.

Amatör olarak yapılmış olan off-roadlar doğal arazide yapılmaktadır. Bu tarz bir off-road yapıyorsanız doğal araziye zarar vermemeye çalışılmalı.

Doğal arazi off-roadlarında en fazla yapılmış olan yanlış batan aracı kurtarmak için yapılmış olan çekme işleminde ağaçlara dolanan halatlarla zarar verilmesidir.

Aracınızın muhakkak bir yarışa girecekseniz bakımlarının tam olmasına dikkat göstermeniz gerekmektedir.

Off-Road Araçları

Off-Road araçların bir melez araç olduğunu söylemek mümkündür. Araçların tamamı 4*4 denen sisteme sahiptir. Lakin piyasada ulaşılabilecek olan 4*4 arallarla off-road yapılabileceğini düşünmek yanlış bir kanıdır. Bu araçların nerede ise tamamı 4*4 sistemine sahip olmalarına karşın asfalt zeminde kullanılmak amacı ile üretilmiştir.

Peki 4*4 bir araca sahip olmak off-road için yeterli değilse ne yapılmalı? 4*4 bir araç off-road yapabilmesi adına ciddi bir modifikasyon işleminden geçirilir. Hassaten aracın tekerlikleri, firen sistemi, yerden yükseklşği gibi özellikleri türlü parçaların off-roada münasip parçalar ile değiştirilmesi ile araç off-road için hazır konuma getirilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Çatı izolasyonu nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?