Dağcılık nasıl yapılır?

Eğitimler sonuç kısmında belli ekipmanlara sahip olmanız gerekmektedir. Bunlar dağcılık kıyafetleri, dağcılık ayakkabısı, dağ çantala...

 

Ekstrem bir doğa sporu olan dağcılık değişik disiplinlerde ve şekillerde yapılabilmektedir. Dağcılık sporu ile ilgilenmek isteyen bireyler önce eğitim alarak bu spora başlamalıdır. Peki dağcılık sporu nasıl yapılmaktadır, nasıl bir eğitim aşaması vardır? 

Eğitimler sonuç kısmında belli ekipmanlara sahip olmanız gerekmektedir. Bunlar dağcılık kıyafetleri, dağcılık ayakkabısı, dağ çantaları, dağcılık ekipmanlarıdır. Bu ekipmanların içerisinde iklim koşullarına göre sıcaklığını ayarlayan giysiler, rüzgar geçirmeyen montlar, karabina, güvenlik kemeri ve ipleri, magnezyum tozu ve torbası bulunur. Bu ekipmanların kullanımı öğrenilmelidir. Dağcılık sporunu yapmak isteyen kişi her şeyden önce hangi disiplinde yer almak istediğini belirlemelidir. Serbest stil, alpin stili, yürüyüş, tırmanış, kamp değişik dağcılık stilleri vardır. Bu stillerden her biri değişik ekipman ve teknikler ile gerçekleştirilir. Dağcılık sporu coğrafi şekiller üstünde yapıldığı için yeryüzündeki değişik kaya oluşumları tercih edilir. Dünyadaki azami dağa tırmanabileceğiniz gibi manzaraya sahip olan dağlarda kamp da kurabilirsiniz. Dağcılık turizminde tırmanmak istediğiniz dağlara belli sezonlarda ve belli ücretler ödenerek tırmanılmaktadır. Bunu yapmak için ilk başta gereken izinleri alıp, ekipmanlara sahip olarak spora başlamalısınız. Dağcılık eğitimini alan kişiler hepsinden önce grup sporlarına yönelmeli gereken tecrübe elde edildikten sonra kişisel disiplinlere geçilmelidir. Dağcılık eğitimini alan, ekipman kullanımın öğrenen her kişi dağcılık disiplinlerinde yer alabilir.

 

Dağcılık tırmanış, yürüyüş, kamp değişik disiplinlerde yapılabilen bir doğa sporudur. Dış mekanda doğaya karşı yapıldığı için belli zorlukları barındırmaktadır. Bunu yapmak için güvenlik kemeri, ipi, kask gibi birtakım önlemler alınmaktadır. Eğitim almadan bu spora başlamamak gerekmektedir. Dağcılık eğitimini üniversitelerin dağcılık ve spor kulüpleri ve özel dağcılık spor okullarından alabilirsiniz. Dağcılık eğitimi tırmanış şekilleri, teknikleri ve malzeme bilgisi dersleri ile başlar. Katılımcılar teorik olarak nasıl tırmanılacağını, malzemelerin nasıl kullanılacağı bilgisini bu derslerde öğrenir. Teorik aşamadan sonra kaya, yapay duvar aracılığıyla tırmanış eğitiminin uygulaması yapılmaktadır. Bu bölümde teorik bilgiler kolay uygulama bilgisine dönüşür. Bu kısım eğitimin en ehemmiyetli aşamasıdır. Ne kadar çok stabil yapılırsa o kadar fazla gelişim gözlenir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Evde yoga nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?