Bulaşık makinesi tuzu ne zaman biter?

Bulaşık makinelerinde bulunan bu reçineler, kullanıldıkça içlerinde kalsiyum ve magnezyum birikir. Bir zaman sonra da reçine görevini...

 

Hayatımızı kolaylaştıran araçlardan birisi olan bulaşık makinesi, zamanımızda her evin temel ihtiyaçlarından birisi şekline gelmiştir. Bulaşık makinelerinin içine ise deterjan ve parlatıcından başka bir de tuz koyulmaktadır. Peki, bu tuz nedir, ne işe yarar ve ne zaman biter hiç düşündünüz mü?

Bulaşık makinelerinde bulunan bu reçineler, kullanıldıkça içlerinde kalsiyum ve magnezyum birikir. Bir zaman sonra da reçine görevini yapamaz hale gelir ve su reçineden süzülmeden geçmektedir. İşte bu halin engellenmesini de bulaşık makinesi tuzları sağlamaktadır. Çünkü şebeke suyu reçineden önce tuz haznesinden geçmektedir ve bir nebze tuzu içerisinde çözerek reçineye taşır. Reçine içinde de tuzun suda çözünmesi ile meydana gelen sodyum iyonu, reçinedeki kalsiyum ve magnezyum iyonları ile yer değiştirir. Bu biçimde suya geçen kalsiyum ve magnezyum iyonları atık su ile beraber dışarı atılırlar. Bu biçimde tuzdaki sodyum ve reçinedeki iyonlar arasında bu olay devamlı gerçekleşerek, tuz hasebiyle bulaşık makinesinin reçinesi devamlı yenilenmiş olur.

Bulaşık makinelerinde kullanılan tuz, temel olarak sofra tuzu ile benzer olmasına karşın, tuz kristalleri arasında demir ve karbonat olmayacak halde işlemden geçirilir. Ek olarak su tutma özelliği çok yüksek olan tuz neme maruz kaldığında bile topaklanmasına karşın, bulaşık makinesi tuzlarında kullanılan özel bileşenler makineye koyulan tuzun topaklanmasını engeller.

 

Bulaşık makinesinde kullanılmak üzere üretilen tuzlar, normalden daha büyük taneciklere sahiptir. Bu hal hazneye koyulan tuzun çabucak eriyerek hemen tükenmesini engeller. Bu hal da hem reçinenin tıkanmasını engeller, aynı zamanda hazneye koyulan tuzun az az harcanarak çok çok uzun zaman dayanmasına neden olur. Bu biçimde, bulaşık makinesi her çalıştırıldığında, tuz haznesinde bulunan tuzun bir kısmı çözünür ve bir zaman sonra haznede tuz kalmaz. Haznede tuz bittiği zaman ise bulaşık makinesi uyarı vermektedir.

Bulaşık makinelerinde, şebekeden makineye gelen suyu süzen reçineler bulunmaktadır. Bu reçineler iyon değiştirici reçineler olarak adlandırılır ve şebeke suyunda bulunan kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri içlerine hapsederler. Eğer su bu biçimde işlemden geçmezse, sudaki kalsiyum ve magnezyum bulaşıkların üstüne yapışarak tortular oluşturmaktadır. Bu halde bulaşık makinesinden çıkan bulaşıklar yıkanmamış gibi olur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Klima neden ısıtmaz? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?