Boyalı saç nasıl yıkanır?

Doğru saç boyası ve doğru renk tercihini yapınca, saça uygulanan boyanın yıkanma safhasında dikkatli olunması gerekli olan konuları ş...

 

Saç boyaları kadınların hayatında önemli yer tutan bir güzellik malzemesidir. Şu nedenle boya tercihinde ve saçın boyanmasından sonraki süreçte dikkatli olunması gerekli olan bazı noktalar vardır. Çağımızda kimyasalı azaltılmış, ayrıca tümüyle doğal malzemelerle üretilmiş saç boyaları hayli revaçtadır. 

Boyalı saçı yıkarken ellerimizde kesinlikle eldiven bulunmalıdır.

Boyanın suda yavaşçacık çözüldüğünden ve aktığından emin olunmalıdır.

Boyadan arınmış olan saçlara çok ölçüde şampuan uygulamamalıdır. Çünkü çok fazla şampuan kullanımı da saç boyasına zarar verecek, saçın rengini bozacaktır. Saç boyamada önemli olan nokta; doğru saç boyası, doğru şampuan ve doğru bakım kremini seçmektir.

Saçtaki boyaları akıttıktan sonra, yıkama sırasında saça uygulanacak şampuanın cinsi de hayli önemlidir. Boyalı saçlar için hazırlanmış şampuanlar ve saç kremleri tercih edilmesi gerekli olan malzemeler olmalıdır. Diğer şampuanlar boyanın rengini açma konusunda risk taşıyabilir. Boya uygulanan saçlar ve saç derileri bakıma ihtiyaç duyar. Şu nedenle saç derisini besleyecek, boyalı saçlar için hazırlanmış saç kremleri tercih edilmelidir. 

Saçların boyası yıkanırken sert hareketler yapılmamalıdır. Saça ve başa hafif masaj hareketleri uygulanmalı ve saça zarar verilmesi engellenmelidir.

Boyama anında boyun, alın, ense ve kulaklara saç boyası bulaşabilir. Yıkamada bu bölümlerin tümüyle boyadan arındırıldığından emin olunmalıdır. Bu işlem yeteri kadar önemsenmezse, göze çarpacak boya lekeleri güzel bir izlenim vermeyecektir. Ek olarak bu lekeler temizlenmeye çalışılırken, saçın dip boyalarına zarar verme riski de olabilecektir.

 

Boyalı saç direkt akan suyun altına tutulmamalıdır. Su bir zaman akıtılarak durulama alanında su birikmesi sağlanmalıdır. Biriken su hasebiyle saçtaki boya suya karışacaktır. Bir zaman daha boyanın içerisinde kalan saça, boyanın rengi işleyecek ve saçın hiçbir yerinde ton farklılıkları oluşmayacaktır. 

Boyalı saç yıkanırken, suyun ısısına çok dikkatli olunması gerekir. Su aşırı sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır. Sıcak su boyanın akıp gitmesine neden olur. Soguk su ise saçın parlaklığını azaltır. Boyayı yıkama suyu ılık olmalıdır.

Doğru saç boyası ve doğru renk tercihini yapınca, saça uygulanan boyanın yıkanma safhasında dikkatli olunması gerekli olan konuları şöyle sıralayabiliriz;

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan İş yeri nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?