Bowling kuralları nelerdir?

Bugüne kadar milyonlarca kimsenin oynadığı ve bundan sonra da oynamaya devam edeceği salon oyunlarının içerisinde bowlingin yeri ayrı...

 

Bugüne kadar milyonlarca kimsenin oynadığı ve bundan sonra da oynamaya devam edeceği salon oyunlarının içerisinde bowlingin yeri ayrıdır. Çünkü bowling hem aileyle hem arkadaşlarla, genç veya yaşlı demeden herkes tarafından oynanabilen bir oyun çeşididir.

Puan kazanımı: Devrilen lobut sayısı kadar puan alınır. Yani oyuncu, 6 lobut devirdiyse 6 puan, 3 lobut devirdiyse 3 puan alacaktır.

Atış sırası: İlk önce hazır olan oyuncu atış hakkını elde etse de, bu bir genel geçmektedir kural değil; sadece nezaketen olur. Bunun dışında, sistemin atadığı sıraya veya daha önceleri belirlenen sıraya göre atış hakkı ve atış sırası belli olur. 

Kıyafet kuralı: Öncelikle bowling salonuna ve zemine münasip olabilecek biçimde, özel üretilen bowling ayakkabıları giyilmelidir. Bundan hariç, federasyonların belirlediği sporcu kıyafetleri de yönetmeliklerde yer bulur. Buna göre kumaş pantolon, polo yaka tişört gibi belli kalıplar durumunda kıyafet seçimi yapılabilmektedir. Kıyafet bir biçimde değişik versiyonlar durumunu alabilse de, ayakkabı için bowlinge özel ayakkabı olmadan oyuna başlanamaz.

Bowling topu ve atış şekli: Bowling topları üstünde parmakların girebileceği delikler bulunmaktadır. Toplar ağırlık ve büyüklüklerine göre türlü numaralara ayrılırlar. Topların deliklerine parmakların uçları sokularak top kavranır ve koridorun başındaki çizgi geçilmemek şartıyla atış yapılmaktadır. Atış yönü, lobutlara doğru olur. Eğer top koridor dışarısındaki yollara saparsa oyuncu sıfır puan alır. Atış hali ise insandan kişiye ve oyuncuların stilinden stiline değişebilir. 

 

Her oyuncu, sıra kendisine geldiği zaman iki atış hakkına sahiptir. Bu atışlardan ilkinde bütün lobutlar devrilirse, oyuncu sırasını bir sonraki rakibe bırakır. O bölümden alınabilecek en yükse puan oyuncunun hanesine ilerleyen turlarda yazılır. Şu an için puan hanesinde "x" olan "strike" geçerli olabilecektir. Eğer oyuncu ilk atışında lobutların (frame) hepsini deviremeyip, ikinci atışında devirirse buna da "/" ile gösterilen "spare" denir ve yine puan özellikle hesaplanır.

Bir oyuncu, oyun genelinde en fazla 300 puan alabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Dart nasıl bir spordur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?