Bowling nasıl bir spordur?

Bowling oynarken giyim açısından uyulması gerekli olan kurallar vardır. Eğlence merkezlerinde bowling oynarken özel ayakkabı giyilir....

 

Alışveriş merkezleri ve eğlence mekanlarında oynanabilen bowling, dünyanın her kısmında popüler olan bir spordur. Sporda amaç oyun hattının sonuç kısmında bulunan lobutların bowling topları ile devrilmesidir.

Bowling oynarken giyim açısından uyulması gerekli olan kurallar vardır. Eğlence merkezlerinde bowling oynarken özel ayakkabı giyilir. Turnuvalarda ise erkekler cepsiz kumaş pantolon, kot olmayan kanvas pantolonlarla yarışabilirler. Kadınlar için ise şort, etek veyahut kumaş pantolon gibi alternatifler bulunmaktadır. Üst için ise, polo yaka düğmeli kısa kollu bowling tişörtü ya da gömleği giyilme zorunluluğu vardır.

Bowling Oynarken Kullanılan Terimleri Nelerdir?

İlk atışta lobut devrildikten sonra ikinci atışta aralarında mesafe olan lobutların devrilmesine "split" denir. Split'te puan devrilen lobut sayısına göre hesaplanır. Oyuncu hiçbir lobutu deviremezse puan alamaz. 

Oyuncu eğer 2. atışında bütün lobutları devirirse buna "spare" denir. Spare puan tabelasında "/" olarak gösterilir. Spare de 10 puana eşittir. Lakin spareden alınan puan oyuncunun bir sonraki atışındaki puanına eklenmektedir.

Oyuncunun ilk atışta bütün lobutları devirmesine "strike" denir. Yalnızca son frame'de, strike'tan sonra tekrar atış hakkı verilir. Strike puan tabelasında "X" ile gösterilir ve 10 puana karşılık gelir.

Bowling Nasıl Oynanır?

Bowling kısaca oyuna özel üretilen bir top ile 10 adet lobutu devirerek oynanır. Lobutlar oyun hattının sonuç kısmında dizili halde bulunmaktadır. Oyun hattı 18,288 metre uzunluğundadır. Lobutların dizilişi bilgisayar destekli gereçlerle belli bir düzende yapılmaktadır. Oyun hattının başında değişik renklerde değişik ağırlıkta toplar bulunmaktadır. Oyuncu o topların içerisinden ağırlığı kendisi için en ideal olanını seçer. Topun üstünde 3 adet delik bulunmaktadır. Bu deliklere başparmak, orta parmak ve yüzük parmak sokulur. Oyuncu topu parmakları ile bu deliklerden tutarak hattın başındaki çizgiyi geçmeden lobutlara doğru atar. Oyunda amaç topun maksimum sayıda lobutu devirebilmesidir. Oyun 10 frameden oluşur. Her framede 2 atış hakkı vardır. Eğer ilk atışta bütün lobutlar devrilirse ikinci atış yapılmaz. Bir tek son framenin ilk atışında bütün lobutlar devrilirse ikinci atış yapılmaktadır. Atılan top doğru şekilde gitmezse oyun sahasının yanındaki açık alana düşerek oyun alanından çıkar. Gerçekleştirilen iki atış nihayetinde oyun sırası diğer kişiye geçer. Bir oyunda alınabilecek azami puan 300'dür.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Yelken sporunun kuralları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?