Bıttım sabununun faydaları

Yararlarından ötürü mucizevi sabun adı verilen bıttım sabunu genel olarak saç dökülmesi problemi yaşayanlar tarafından kullanılır. Sa...

 

Bıttım sabununun saymakla bitmeyecek faydalarına geçmeden önce onun hammadesi olan bıttım meyvesiyle ilgili birkaç önemli bilgiye yer verelim. Ağaçta yetişen bir meyve olan bıttım, bıttım sabununun ham maddesidir. Olgunlaştığında yeşil rengi alan bıttım meyvesi, bıttım sabununun da yeşil renginin asıl kaynağıdır.

Yararlarından ötürü mucizevi sabun adı verilen bıttım sabunu genel olarak saç dökülmesi problemi yaşayanlar tarafından kullanılır. Saf bıttım yağından üretilen sabun, düzenli kullanıldığı zaman saç derisinin iyileşmesini sağlar. Kepek sorununa da bundan dolayı iyi gelen bıttım sabunu, saç derisinin nefes almaya başlamasını sağlayarak saç dökülmelerini azaltmaktadır.

Bir kuruyemiş olarak kabul edilen bıttım meyvesinin yağı sabun yaparken kullanılır. Bu ağaç en fazla Doğu Anadolu bölgesinin doğu tarafında genellikle de Siirt'te yetişmektedir.

Bıttım sabununun yararları arasında cildi güzelleştirmesi de ilk sırada gelir. Cildi yağlardan temizleyen bıttım sabunu sivilce oluşumunu engellerken ciltteki sivilce lekelerini de düzenli kullanım nihayetinde yok etmektedir. Böylelikle daha parlak ve sağlıklı cilt ortaya çıkmaktadır.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunundan en iyi faydayı sağlayabilmek için bazı detaylara dikkatli olmak gerekiyor. Saç, bıttım sabunuyla yıkanacağı zaman başka kimyevi şampuanlar da yanında kullanılmamalıdır. Yalnız olarak kullanılması gerekli olan bıttım sabunu sonra saç tellerinde bir sertleşme görülmesi doğaldır. Bunun önüne geçmek için de saç kremi kullanılması tavsiye edilir.

 

Benzer zamanda antiseptik özelliğe de sahip olan bıttım sabunu, saç derisine masaj yapacak biçimde kullanılmalıdır. Böylelikle saç derisi, ölü hücrelerden arındırılırken mikropların da ölmesi sağlanacaktır. Uzmanlar en etkili sonucu alabilmek için saçın yalnızca bıttım sabunuyla yıkanmaya devam edilmesini tavsiye etmektedir. Bıttım sabunuyla yıkanan saç, saç tellerinin bıttım yağıyla beslenmesi için her gün yıkanmamalı; bir veyahut iki gün saç dinlendirilmelidir. Bıttım sabununun kullanılmadığı günlerde kimyevi şampuanlar mutlaka tercih edilmemelidir.

Bıttım sabununun faydalarını sıralamak gerekirse şu bilgileri paylaşabiliriz:

İnce telli saçların gözle görülmektedir biçimde kalınlaşmasına yardım eden bıttım sabunu düzenli kullanıldığı zaman saç dökülmesini de azaltmaktadır.

Saçın daha çabucak uzamasını sağlayan bıttım sabunu, saç tellerinin canlılık kazanmasında da son derece etkili.

Saçlarında erken yağlanma problemi olanlar için de son derece yararlı olan bıttım sabunu saçtaki yağlanma süresini de uzatmaktadır.

Saça hacim kazandıran bıttım sabunu saçın daha parlak ve sağlıklı görünüme kavuşmasını sağlar.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Shea yağı nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?