Menisküs nasıl azaltılır?

Bir beze buz sarıp dizinize uygulayın ve olabildiği kadar çok üstünde tutun. Bacağınızı bir sandalye üstünde dinlendirin, veyahut eğe...

 

Ağrı veren bir hareketi yapmayı bırakın veya en azından azaltın. Bu dizinizi biraz dinlendirmeyi ve olabildiği miktardai olabildiği ölçüde az yürümeyi gerektirebilir. Eğer rahatsızlanan diziniz pedallara bastığınızda ağrıyorsa araba kullanmaktan kaçınmanız gerekebilir.

Bir beze buz sarıp dizinize uygulayın ve olabildiği kadar çok üstünde tutun. Bacağınızı bir sandalye üstünde dinlendirin, veyahut eğer mümkün ise, dizinizi bir yastığın üstüne koyarak uzanın. Bu dizinizdeki sıvının akmasını sağlayacaktır.

Şişme yahut ağrı bir veyahut iki gün içerisinde şiddetlenirse veyahut azalmazsa bir doktora görünün. Doktor, hızlı iyileşmeyi sağlamak üzere, sıvıyı dizinizden iğne veyahut şırınga ile boşaltmaya karar verebilir. Eğer sıvı enfeksiyon taşıyorsa, antibiyotik kullanın.

Şişme, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için dizinizi elastik bir bandajla sarın. Kan dolaşımını etkilememek için dizinizi çok sıkı sarmayın. Alt bacağınızda yanma, hissizlik veyahut soğukluk hissi oluşursa bandajı azıcık daha gevşetin.

Doktorun önermesi durumunda fizyoterapiste görünün. Fizyoterapist sıvıyı ve şişmeyi elektriksel uyarım ve masaj yoluyla tedavi edebilir ve size, sıvıyı azaltmaya yardım edecek ve etrafındaki kasları güçlendirecek izometrik egzersizler öğretebilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan İncinmiş bel nasıl rahatlatılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 menisküs,

Menisküs, diz ekleminin iki yanında yer alan yumuşak dokulardır. Bu dokular, diz ekleminin hareketlerini düzenler ve diz ekleminin yüklerini dağıtır. Menisküsler, diz ekleminin yükleri altında çok fazla yıpranabildiği için, zamanla yıpranıp çatlayabilir veya delinip parçalanabilir. Menisküs yırtılması veya çatlaması, genellikle diz ekleminin ani bir şekilde hareket ettirilmesi veya diz ekleminin çok fazla yük alması nedeniyle ortaya çıkar. Menisküs yırtılmasının belirtileri arasında dizde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı ve diz ekleminin instabil olması sayılabilir. Menisküs yırtılmasının tedavisi genellikle cerrahi müdahale veya fizik tedaviyle gerçekleştirilir. Eğer menisküs yırtılmasının belirtileri fazla ağrı verici veya diz ekleminin hareketleri çok kısıtlı ise, doktora görünmeniz önerilir.


#2 hasta,

Menisküs, diz ekleminin iki yanında yer alan yumuşak dokulardır ve bu dokular, diz ekleminin hareketlerini düzenler ve diz ekleminin yüklerini dağıtır. Menisküsler, diz ekleminin yükleri altında çok fazla yıpranabildiği için, zamanla yıpranıp çatlayabilir veya delinip parçalanabilir. Menisküs yırtılması veya çatlaması, genellikle diz ekleminin ani bir şekilde hareket ettirilmesi veya diz ekleminin çok fazla yük alması nedeniyle ortaya çıkar ve bu durum genellikle cerrahi müdahaleyle tedavi edilir. Menisküs yırtılmasının belirtileri arasında dizde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı ve diz ekleminin instabil olması sayılabilir. Eğer menisküs yırtılmasının belirtileri fazla ağrı verici veya diz ekleminin hareketleri çok kısıtlı ise, doktora görünmeniz önerilir.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?