Menisküs nasıl azaltılır?

Bir beze buz sarıp dizinize uygulayın ve olabildiği kadar çok üstünde tutun. Bacağınızı bir sandalye üstünde dinlendirin, veyahut eğe...

 

Ağrı veren bir hareketi yapmayı bırakın veya en azından azaltın. Bu dizinizi biraz dinlendirmeyi ve olabildiği miktardai olabildiği ölçüde az yürümeyi gerektirebilir. Eğer rahatsızlanan diziniz pedallara bastığınızda ağrıyorsa araba kullanmaktan kaçınmanız gerekebilir.

Bir beze buz sarıp dizinize uygulayın ve olabildiği kadar çok üstünde tutun. Bacağınızı bir sandalye üstünde dinlendirin, veyahut eğer mümkün ise, dizinizi bir yastığın üstüne koyarak uzanın. Bu dizinizdeki sıvının akmasını sağlayacaktır.

Şişme yahut ağrı bir veyahut iki gün içerisinde şiddetlenirse veyahut azalmazsa bir doktora görünün. Doktor, hızlı iyileşmeyi sağlamak üzere, sıvıyı dizinizden iğne veyahut şırınga ile boşaltmaya karar verebilir. Eğer sıvı enfeksiyon taşıyorsa, antibiyotik kullanın.

Şişme, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için dizinizi elastik bir bandajla sarın. Kan dolaşımını etkilememek için dizinizi çok sıkı sarmayın. Alt bacağınızda yanma, hissizlik veyahut soğukluk hissi oluşursa bandajı azıcık daha gevşetin.

Doktorun önermesi durumunda fizyoterapiste görünün. Fizyoterapist sıvıyı ve şişmeyi elektriksel uyarım ve masaj yoluyla tedavi edebilir ve size, sıvıyı azaltmaya yardım edecek ve etrafındaki kasları güçlendirecek izometrik egzersizler öğretebilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan İncinmiş bel nasıl rahatlatılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?