Süet nasıl temizlenir?

Süet malzemeler için özel tasarlanan fırçalarla da süetlerin güvenle temizlenmesi sağlanabilir. Çoğunlukla bir tarafı yumuşak tarafı ...

 

Ayakkabı, çanta, ceket, cüzdan gibi ürünlerde çok sık tercih edilen süetler, nazik bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Süet, düzenli bakımı yapıldığı zaman uzun zaman keyifle kullanılabilen bir malzeme olmasına karşın çabuk kirlenen ve temizliği dikkat isteyen bir malzemedir.

Süet malzemeler için özel tasarlanan fırçalarla da süetlerin güvenle temizlenmesi sağlanabilir. Çoğunlukla bir tarafı yumuşak tarafı daha sert olan bu fırçalar; önce yumuşak sonra sert tarafı kullanılarak uygulanmalıdır.

Süet malzemeler kuru iken temizlenmeli, ıslakken fırçalanmamalıdır. Kurumasını bekleyince temizleme işlemine geçilen süet malzemelerinizin buruşmaması için içlerini birer parça kağıtla doldurmak yararlı olacaktır. Temizleme işlemine geçmeden önce bekleme süresi malzemenin kuruması için gerekli olan süreyi geçmemelidir. Leke çok fazla beklerse sabitlenecektir.

Kuruyan süetteki lekeyi çıkarmak için renksiz bir silgi kullanılabilmektedir. Hafif hareketler ile leke malzeme üstünden silinebilir. Silginin işe yaramaması halinde bir tırnak törpüsüyle nazik bir şekilde leke çıkarılmaya çalışılabilir. Sert ve ani hareketler süete zarar vereceğinden bütün işlemlerde hafif hareketler kullanmak önemlidir.

Zor bir leke ile karşılaşıldığında, deri malzemeler için üretilen özel temizleyiciler de kullanılabilir. Süet malzemeler, lekesi bulunmadığında dahi devamlı aralıklar ile temizlik ve bakımı yapıldığı zaman uzun ömürlü ve daima şık olacaklardır.

 

Süet eşyalara ıslak temizleme yerine kuru temizleme işlemleri uygulanması önemlidir. Islak temizleme uygulaması lekelerin çıkması yerine daha çok sabitlenmesine neden olabilecektir. Süet eşyalarınızın ıslanmamasına özen göstermeniz, lekelenmesinin önüne geçmede etkili yöntem olabilecektir. Yağmurlu havalarda süet ayakkabı, çanta, ceketinizi kullanmamayı tercih etmeniz eşyanızın ömrünü uzatacak, kullanım kalitesini arttıracaktır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Ütü tabanı nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?