Tırnak batması nasıl geçer?

Hafif batma halinde tırnak altına gazlı bez parçası konularak tırnağın yönü değiştirilip batan tırnak etten çıkartılmalıdır. Benzer y...

 

Günlük yaşamda bir çok kişide görülebilen tırnak batması kimi kez işlerin yapılmasını engelleyecek kadar rahatsızlık ve ağrı veren bir sorun olabilir. Tırnak batması, çoğunlukla baş parmakta olduğu gibi bütün ayak parmaklarında da olabilir. 

Hafif batma halinde tırnak altına gazlı bez parçası konularak tırnağın yönü değiştirilip batan tırnak etten çıkartılmalıdır. Benzer yerden tırnağın tekrar batmaması için yandaki derinin de bir kısmı kesilerek alınır. Bu arada antibiyotikli krem uygulamaları ya da enfeksiyon oluşumunda ağızdan antibiyotik uygulanması gerekmektedir 

Sorun daha büyükse tırnak batması bulunan tırnak anesteziyle uyuşturulduktan sonra bir pensetle tırnakla deri arası açılır. Herbir parça ayrı ayrı çekilerek tırnak alınır, iltihaplı deri parçası temizlenince gazlı bez ile sarılır ve bir hafta pansuman yapılmaktadır. Kısa zamanda tırnak iyileşmeye başlar.

Ayak tırnaklarını keserken tırnakları düz kesmek, çok kısa kesmemek ve güzelce törpülemek gerekir. Diğer bir önemli konu da ayakların hiçbir biçimde nemli kalmaması ve parmak uçlarında oluşan küçük çatlaklara dikkat etmektir. Aksi durumunda tırnak mantarına neden olup, o neden ile kalınlaşan ve şekil bozukluğuna uğrayan tırnağın batması kaçınılmaz olabilecektir.

Tırnak batmasını önlemek için bu problemi yaşayan insanların giydikleri ayakkabılara dikkat etmeleri gerekir. Ayağı sıkan ve önü dar ayakkabılardan uzak durmak gerekmektedir. Özel olarak spor yaparken sıkan yahut sert ayakkabılar tırnakların zarar görmesine ve batmasına neden olacağı için münasip ayakkabı seçilmelidir. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Tırnak batması belirtileri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?