Avrupa kıtası trenle nasıl gezilir?

 İstanbul'dan trene binildiği varsayılarak, Bulgaristan üstünden Avrupa kıtasına ulaşım sağlanabilir. Son senelerde Yunanistan'ın içe...

 

Avrupa Kıtası demir ağlar açısından zengin ve gelişmiş bir tüm olduğundan dolayı trenle seyahat etmek niyeti ile yola çıkan gezginler tarafından bir çok noktada istenen halde gezilebilir. Kıtanın bütününe yakını için bu seçenek geçerlidir. Peki Avrupa Kıtası trenle nasıl gezilir?

Balkanlar ve Güney Avrupa

 İstanbul'dan trene binildiği varsayılarak, Bulgaristan üstünden Avrupa kıtasına ulaşım sağlanabilir. Son senelerde Yunanistan'ın içerisinde bulunmuş olduğu iktisadi krizden ötürü Selanik hattının bazı zamanlar çalışmadığı düşünüldüğü zaman, Avrupa yönüne çıkışlar genellikle Bulgaristan üstünden gerçekleşir. Bulgaristan'ın başkenti Sofya, bu noktada ilk durak olabilir. Sofya üstünden diğer Bulgar şehri Varna'ya gidilerek Karadeniz'e ulaşılabilir. Eğer Romanya'ya devam edilecekse Sofya'dan Bükreş'e direkt hat vardır. Güney Avrupa ülkeleri gezilmek istenecekse, Sofya'dan Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a gidilebilir ve buradan da Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e geçilebilir. Güney Avrupa için gidilmesi gerekn diğer nokta ise Ljubljana üstünden Venedik'e devam etmektir. İtalya sınırları içerisinde Venedik ve sonrasında Milano'ya gidilir. Milano'dan sonra sırası ile Genova, Ventimiglia, Nice, Marsilya ve Barselona'ya ulaşılır. Kısaca İspanya, Fransa, İtalya gibi Güney Avrupa ülkeleri belirtilmiş şehirler üstünden gezilebilir ve her bir ülkenin başkentine tren yolu ile gitmek mümkündür.

 

Orta ve Doğu Avrupa

Sırbistan'ın Belgrad şehrinden Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye ve buradan da istenildiği durumda Ukrayna'nın Lviv kentine veyahut Avusturya'nın başkenti Viyana'ya doğru seyahat edilebilmektedir. Viyana'dan Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag veya Slovakya'nın başkenti Bratislava yönlerine gidilebilir. Benzer zamanda Avusturya içine devam etmek isteyenler Salzburg veya Graz'a da hareket edebilir. Bu istikametler üstünden dileyenler Krakow ve Varşova (Polonya), buradan da Vilnius (Litvanya), Riga (Letonya), Talllin (Estonya) ve St. Petersburg (Rusya) gezileri yapabilir. Buradan Finlandiya ve İsveç'e geçiş de mümkündür. Avrupa içlerine ve batı bölümlerine gitmek isteyen yolcular ise Avusturya veya Çek Cumhuriyeti üstünden Almanya'ya geçerler.

Batı ve Kuzey Avrupa

Almanya'nın Nurnberg şehri büyük bir tren istasyonuna sahiptir. Bu noktadan kuzeydeki Hamburg'a ve Hamburg'tan da Danimarka ve Norveç'e seyahat mümkündür. Dileyenler Frankfurt ve Köln üstünden Hollanda, Belçika, Fransa veya İngiltere seyahati de gerçekleştirebilirler.

Ülkemizden yapılacak olan ve trenle gezinti amaçlanan her seyahat için münasip tarih aralıklarında interrail organizasyonu ayarlanabilir. Detaylı bilgi TCDD'den veya aracı kurumlardan da alınır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Afrika kıtasında nerelerde denize girilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?